name | autoweek.cz

Vylepšená paliva MOL EVO Plus

Vylepšená paliva MOL EVO Plus

18.09.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

MOL představuje vylepšená paliva EVO Plus s trojitým efektem. Zlepšování parametrů MOL dosahuje pomocí inovovaných aditiv. Aditiva jsou látky, které pomáhají k dosažení delší životnosti motoru, vyššího výkonu a nižší spotřebě a tedy snížení emisí.

Nová prémiová řada paliv MOL je inovována o účinné složky pro kontrolu usazenin, zpomalení koroze či o patentovaný modifikátor tření. Prémiové pohonné hmoty tak ještě lépe pečují o motory aut, poskytují lepší výkon a přinášejí i úsporu ve spotřebě. Podle výsledků testů je palivo EVO plus s trojitým efektem nejlepším palivem, jaké MOL doposud představil na českém trhu. Jeho kvalitu mohou ocenit motoristé kromě České republiky i na Slovensku a v dalších deseti zemích střední a jihovýchodní Evropy.

 

Důraz na udržitelnost, výkon a péči o motor se odráží i ve složení nových paliv. V jejichž popředí figurují tři hlavní složky: účinné aditivum pro efektivní kontrolu usazenin, patentovaný modifikátor tření a účinný inhibitor koroze. Složení speciálně vyvinutých komponent zásadním způsobem přispívá k čištění všech částí motoru, snižuje tření a zamezuje korozi v přívodním palivovém systému.

 

Účinky nové generace paliv EVO plus společnost MOL ověřovala pomocí speciálního testu na motorové brzdě v nezávislá testovací laboratoři DTC v Rakousku a vlastními testy na motorové brzdě ve spolupráci s Vančík motorsport. Principem testování bylo srovnat parametry vylepšeného a původního paliva.

 

Molekula Evotech přilne k usazeninám v motoru, odstraní je z palivového systému a zabraňuje usazeninám. S méně nánosy si motor si zachovává původní vlastnosti, vyžaduje méně údržby a uchovává si delší životnost. Podle DTC testů vykazují prémiová paliva MOL Evo plus až o 98,5 % méně usazenin oproti běžným palivům bez aditivace.

 

Nafta má díky větší aditivaci vyšší cetanové číslo, což přináší rychlejší zážeh a tím vyšší výkon motoru. U benzinu nižší tření zajišťuje hladší provoz motoru a vyšší výkon. Test na motorové brzdě Vančík Motorsportu vykázal 1% zlepšení oproti původnímu prémiovému palivu.

 

Měřený výkon nového stooktanového prémiového paliva MOL Evo 3 Plus je vyšší než předchozí generace stooktanového paliva přibližně o 1 kW. Nová generace 100oktanového paliva MOL EVO Plus tedy přináší o 1 % vyšší tzv. stechiometrický poměr, který udává poměr paliva a vzduchu u zážehových motorů ve směsi nasávané do válce motoru.

 

Důkazem kvality paliv MOL je spolupráce se Škoda Auto. MOL dodává svá prémiová paliva EVO Plus do výrobních závodů v Mladé Boleslavi a Kvasinách pro nové vozy, které potřebují poprvé nastartovat pro potřeby pojíždění na přilehlá parkoviště. Palivo pro prvoplnění prochází ještě před natankováním přísnými testy.