name | autoweek.cz

Vyrovnání ziskovosti elektromobilů se odkládá

Vyrovnání ziskovosti elektromobilů se odkládá

18.05.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Volkswagen chce dosáhnout paritu ziskovosti u některých elektromobilů do roku 2025.

Finanční ředitel Volkswagenu Arno Antlitz na konferenci Reuters Automotive Europe uvedl, že rostoucí náklady na suroviny pro akumulátory znamenají, že automobilka bude moci vyrábět některé elektromobily se stejnou ziskovou marží jako modely se spalovacími motory až od roku 2025.

 

Když Volkswagen v červenci 2021 představil svou strategii elektrifikace uvedl, že očekává dosažení parity marží mezi vozidly se spalovacími motory a elektromobily během příštích dvou až tří let. Nyní Arno Antlitz oznámil, že rostoucí náklady na materiály znamenají, že cíl ziskovosti závisí na tom, zda si VW bude vyrábět vlastní akumulátory. „Téma maržové parity jsme nevzdali. V roce 2025 a později plánujeme dosáhnout paritu marží, zejména u modelů, které využívají vlastní akumulátory koncernu Volkswagen,“ řekl Antlitz..

 

Volkswagen plánuje výraznou kladnou marži u nového modelu elektromobilu ID.2, který se začne vyrábět ve Španělsku v roce 2025 a jehož cena má začínat na 25 000 eur. Antlitz rovněž uvedl, že východní Evropa je stále pravděpodobným místem pro umístění dalšího závodu na výrobu akumulátorů a že se jedná o konkrétních lokalitách. Očekávalo se, že automobilka učiní rozhodnutí o umístění východoevropského závodu v prosinci loňského roku, ale její technologický ředitel v březnu uvedl, že před konečným rozhodnutím čeká na další informace z Evropské unie o tom, jaké pobídky budou v tomto regionu k dispozici.

 

Volkswagen stále zvažuje možnost přestavby své továrny v německém Wolfsburgu na výrobu nové generace elektromobilů s názvem Trinity nebo výstavby nové továrny pro tyto modely. Antlitz uvedl, že odklad uvedení vozů Trinity na trh dává Volkswagenu příležitost modernizovat stávající provozy, a to potenciálně s nižšími náklady než by přišla výstavba nové továrny za 2 miliardy eur. Volkswagen plánuje již od letošního roku ve Wolfsburgu vyrábět novou generaci elektrického modelu ID.3 a také nový plně elektrický model SUV na stávající platformě MEB. Návrh na výstavbu zcela nové továrny pro budoucí řadu elektromobilů Trinity předložil bývalý šéf představenstva Herbert Diess. Jeho nástupce Oliver Blume tento plán přehodnotil.

 

Budoucnost wolfsburského komplexu má pro odbory Volkswagenu zvláštní význam, protože se jedná o sídlo a historické centrum aktivit automobilky. Antlitz uvedl, že automobilka plánuje přestavět stávající provozy závod po závodu na výrobu elektromobilů: „Nebudeme přidávat další kapacity.“