name | autoweek.cz

Ocenění AUTOBEST pro rok 2010 získává Chevy Cruze

Ocenění AUTOBEST pro rok 2010 získává Chevy Cruze

14.12.2009 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Chevrolet Cruze zísal hlavní ocenění v rámci ankety AutoBest 2010 jako nejlepší automobil pro průměrného zákazníka v regionu AutoBest, tedy střední a východní Evropy. Společnost Hyundai Motor Europe byla zvolena jako Společnost roku (CompanyBest 2009).

Ocenění AUTOBEST 2010 získal po volbě Chevrolet Cruze. Celkovým počtem 844 bodů předstihl Hyundai i20 o pouhých 83 bodů. Jedná se tak o jedno z nejtěsnějších vítězství v historii AutoBest. Na třetím místě se umístila Škoda Yeti s celkovým počtem 725 bodů a těsně za ní na čtvrtém místě skončil Volkswagen Polo. Chevrolet Cruze volilo jak vítěze 12 členů poroty, další dva přidělili první místo vozu Hyundai i20. Volkswagenu Polo se podařilo získat první pozici u jednoho z porotců. Páté místo obsadila Kia Soul s 550 body.

Vítěze není možné spravedlivě ohodnotit pouhým porovnáním bodů. Před pěti lety tvořilo porotu AUTOBEST jen 12 členů. V tomto ročníku ankety se volby zúčastnilo 15 motoristických novinářů. Před několika lety jsme zavedli nový index pro spravedlivé porovnání: průměrné procento bodů, které členové poroty automobilu udělí z celkového počtu bodů. V roce 2006 se vítěznému modelu Kia Rio podařilo získat průměr 24,5 % z celkového počtu dostupných bodů. O rok později bylo dosaženo dosud nejvyššího indexu, když Opel Corsa zvítězil s 25 % z maximálního dosažitelného počtu bodů. O rok později Fiat Linea zvítězil s 23,5 % a v loňském roce Renault Symbol dosáhl index 24,4 % z dostupných bodů. Chevy Cruze byl Symbolu velmi blízko, když získal 23,4 % z dostupných bodů, což je nejnižší index za posledních 5 let.

\"Z pořadí je zřejmé, že vítězství modelu Cruze nebylo snadné. Nový Chevy prokázal, že je celkovým vítězem nabízejícím skvělou hodnotu za investované peníze, skvělým automobilem, který je speciálně navržen pro potřeby běžných zákazníků z regionu AutoBest. Kromě toho se tento automobil bude vyrábět také v Rusku. Nový Hyundai i20 byl fantastickým soupeřem, který se vítězi velmi přiblížil. Cruze nyní představuje nejlepší automobil, který lze v regionu koupit,\" uvedl Ilja Seliktar, president AUTOBEST.

Ocenění v kategorii COMPANYBEST 2009 (Nejlepší společnost 2009) za velmi dobré výsledky získala společnost Hyundai Motor Europe. \"Hyundai je jednou z mála značek, která v době krize zaznamenala pozitivní vývoj. Společnost HME rovněž věnuje pozornost našemu regionu, kde otevřela novou továrnu a zaměstnává mnoho Evropanů z východní a střední Evropy. Z těchto důvodů se porota AUTOBEST rozhodla udělit společnosti HME jedno z nejdůležitějších ocenění, která vyhlašujeme,\" prohlásil Ilja Seliktar.

Ocenění ECOBEST 2009 (Nejlepší přínos pro ekologii 2009) získala od poroty AutoBest společnost Mitsubishi Motor Corporation. Model i-MIEV je prvním sériově vyráběným elektrickým automobilem, které se prodává v Japonsku a brzy se bude prodávat v Evropě. Ocenění ECOBEST, které porota AUTOBEST založila před 10 lety, oceňuje úsilí vynaložené v oblasti životního prostředí. \"Je nám velkou ctí udělit ocenění modelu i-MIEV. Téměř všechny automobilky vydávají mnoho prohlášení týkající se tohoto vzrušujícího odvětví. Až dosud je však Mitsubishi jedinou automobilku, která nabízí skutečný elektrický automobil pro každého zákazníka,\" prohlásil Seliktar.

Asociace AutoBest v rámci rozvíjejících se trhů oznamuje jmenování svého nového člena, který bude zastupovat Chorvatsko. Neven Novak je ve své zemi velmi dobře známým motoristickým novinářem. Je zástupcem šéfredaktora časopisu auto motor & sport. Členem poroty se stal také Vladimir Dedic, novinářský veterán ze Srbska, služebně starší komentátor největšího srbského deníku Politika.

Při volbě vítěze ankety AUTOBEST porota používá třináct kritérií. Každé z těchto kritérií zastupuje specifický počet bodů, které odrážejí různou důležitost při konečném hlasování pro každý automobil. Nejdůležitější je prodejní cena, která je ohodnocena 60 body z celkového počtu 240 bodů, které se rozdělují mezi finalisty. Mezi další citlivé oblasti patří distribuční síť, dostupnost servisů a náhradních dílů, spotřeba, všestrannost a objem zavazadlového prostoru. Každá z těchto oblastí je hodnocena 20 body. Všechna tato specifická kriteria pro zákazníky z rozvíjejících se trhů tvoří více než polovinu celkového počtu bodů. Ostatní kriteria, která jsou společná pro všechny evropské země, jako jsou technologie, ovladatelnost, dynamika, ohleduplnost vůči životnímu prostředí, jsou v hodnocení AutoBest brána jako méně důležitá. Design ohodnocený maximálním počtem 30 bodů má ale i pro zákazníky z rozvíjejících se trhů stále větší důležitost.

Porota AUTOBEST děkuje čtenářům z regionu, kteří podpořili tento projekt, a PR pracovníkům zodpovědným za automobilové odvětví za veškerou poskytnutou podporu při organizaci setkání a testovacích jízd s novými výrobky.

Organizace AUTOBEST je jedinou mezinárodní nezávislou porotou, která se zaměřuje na tu nejlepší volbu při koupi pro zákazníky hlavního proudu. Letos členové poroty AutoBest pocházejí z patnácti zemí v regionu a zastupují potenciální trh s více než 300 miliony obyvatel. Každý z členů poroty je ve své zemi renomovaným motoristickým novinářem. AUTOBEST je druhou největší nezávislou motoristickou porotou v Evropě.

 

Už na konci září byly oznámeni držitelé dalších ocenění:

Osobnost roku ManBest 2009: John Fleming, předseda Ford of Europe

Přínos pro bezpečnost SafetyBest 2009: Volvo za systém City Safe

Technická inovace roku TechnoBest 2009: Fiat za technologii MultiAir

Přínos pro design DesignBest 2009: Henrik Fisker

Talent v motoristickém sportu SportBest 2009: Jevgenij Novikov

 

Více informací získáte na www.autobest.org

Zastoupení v České republice:

Ing. Vladimír Rybecký

www.autoweek.cz

vladimir.rybecky@sport-press.cz

 

Členské státy AutoBest:

Bulharsko

Česká republika

Chorvatsko

Kypr

Makedonie

Maďarsko

Polsko

Rumunsko

Rusko

Řecko

Srbsko

Slovensko

Slovinsko

Turecko

Ukrajina