name | autoweek.cz

Maserati a Alfa Romeo z Jeepu!

Maserati a Alfa Romeo z Jeepu!

10.11.2010 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Šéf koncernu Fiat Sergio Marchionne připustil, že by nová SUV se značkami Maserati a Alfa Romeo mohla vzniknout na platformě nového Jeepu Grand Cherokee.

Podle Marchionneho vytváří nová platforma Grand Cherokee prostor pro další využití. \"Je důležité zhodnotit usilovnou práci, kterou Chrysler vynaložil na vývoj nového Grand Cherokee,\" řekl Marchionne a dodal \"Nabízí vysokou úroveň solidnosti a odolnosti, kterou nelze podceňovat.\" Předností plaformy podle Marchionneho je i to, že nabízí možnost použití mnohem výkonnějších pohonných jednotek, než v současně nabízí Jeep.

Platforma nového Grand Cherokee, prvního se samonosnou nosnou strukturou, byla vyvinuta ještě Mercedesem-Benz na bázi třídy GL v době, když byl Chrysler součástí koncernu DaimlerChrysler.

Nové vozy italských značek by mohly vzniknout během 12 až 18 měsíců a měly by se vyrábět v továrně Jefferson North v Detroitu.

Podle Marchionneho by Maserati SUV, vytvořené na bázi Grand Cherokee, mohlo používat motor Ferrari. Maserati už nyní ve svých vozech používá motory V8 4,2 l a 4,7 l vyráběné u Ferrari.

Marchionne v dubnu ohlásil pro Alfu Romeo plán výroby dvojice crossoverů s pohonem všech kol - kompaktního, který se představí v roce 2012, a střední velikosti, jenž by měl přijít roku 2014. Oba má vyrábět Chrysler v USA ale po celém světě se budou prodávat pod značkou Alfa Romeo. V plánech pro Maserati, zveřejněných rovněž v dubnu, se ale žádné SUV nezmiňovalo. V roce 2003 Maserati vystavovalo koncept SUV Kubang a Alfa Romeo předvedla studii Kamal.

Zatím není jasné, zda se stejné vozy budou prodávat rovněž v rámci skupiny Chrysler. Na platformě Jeepu Grand Cherokee už vznikla nová generace sedmimístného crossoveru Dodge Durango, jenž přijde do prodeje koncem letošního roku.