name | autoweek.cz

Dacia Duster vítězem AutoBest 2011

Dacia Duster vítězem AutoBest 2011

11.12.2010 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Dacia Duster byla zvolena vítězem jubilejního desátého ročníku ankety AutoBest 2011. Ocenění EcoBest získal Nissan Leaf.

Porota AutoBest - mezi rozvíjejícími se trhy vyhlásila za vítěze pro rok 2011. Dacia Duster získala 863 bodů, takže vyhrála s náskokem jen 41 bodů. Druhý Opel Meriva získal 822 bodů a třetí Renault Fluence 717 bodů. Citroen C3 skončil čtvrtý se 654 body a Kia Venga pátá se ziskem 544 bodů. Deset členů poroty umístilo Duster na první místo, u čtyř vyhrála Meriva a u jednoho Fluence. Podrobné výsledky a body přidělené jednotlivými porotci jsou uvedeny na www.autobest.org.

Pro porovnání připomeňme, že v roce 2006 u tehdy 12 porotců vyhrála Kia Rio se ziskem 24,5 % z možného maxima bodů. V následujícím roce Opel Corsa získal rekordních 25 % z dosažitelného počtu, poté Fiat Linea dosáhl 23,5 % a na to Renault Thalia 24,4 %. Vloni získal vítězný Chevrolet Cruze 23,4 % dosažitelných bodů. Dacia Duster se 24 % získala v dosavadní historii průměrné hodnoty.

\"Duster v současné době představuje tu nejlepší volbu nejen v regionu AutoBest, ale zřejmě v celé Evropě. Komise AutoBest pouze potvrdila postavení, které si tento vůz okamžitě po uvedení do prodeje získal u zákazníků po téměř celé Evropě. Výsledek ale byl velmi těsný, protože především Opel Meriva byl velmi silným soupeřem,\" řekl president AutoBest Ilja Seliktar.

Poslední dosud neudělenou cenou je EcoBest 2010, který připadl Nissanu Leaf. \"Leaf je logickou volbou pro ocenění EcoBest. Jde o inteligentní vozidlo s elektrickým pohonem schopné s nulovými emisemi za jízdy dosáhnout dojezdu 175 km. EcoBest byl vůbec prvním oceněním pro omezování dopadu na životní prostředí udělovaným v rámci automobilového průmyslu. Po deseti letech jsme hrdí na to, jakého uznání v automobilovém průmyslu naše ocenění dosáhlo a jak významnou roli hraje mezi vozidly ohleduplnými k životnímu prostředí,\" dodal Seliktar.

Desáté oficiální vyhlášení výsledků a předání všech cen se uskuteční v únoru v Rumunsku.

AutoBest oznamuje, že se novým členem odborné poroty zastupujícím Srbsko stal Mladen Alvirovič.

Při volbě vítěze ankety AutoBest porota používá třináct kritérií. Každé z těchto kritérií zastupuje specifický počet bodů, které odrážejí různou důležitost při konečném hlasování pro každý automobil. Nejdůležitější je prodejní cena, která je ohodnocena 60 body z celkového počtu 240 bodů, které se rozdělují mezi finalisty. Mezi další citlivé oblasti patří distribuční síť, dostupnost servisů a náhradních dílů, spotřeba, všestrannost a objem zavazadlového prostoru. Každá z těchto oblastí je hodnocena 20 body. Všechna tato specifická kriteria pro zákazníky z rozvíjejících se trhů tvoří více než polovinu celkového počtu bodů. Ostatní kriteria, která jsou společná pro všechny evropské země, jako jsou technologie, ovladatelnost, dynamika, ohleduplnost vůči životnímu prostředí, jsou v hodnocení AutoBest brána jako méně důležitá. Design ohodnocený maximálním počtem 30 bodů má ale i pro zákazníky z rozvíjejících se trhů stále větší důležitost.

Porota AutoBest děkuje čtenářům z regionu, kteří podpořili tento projekt, a PR pracovníkům zodpovědným za automobilové odvětví za veškerou poskytnutou podporu při organizaci setkání a testovacích jízd s novými výrobky.

Organizace AutoBest je jedinou mezinárodní nezávislou porotou, která se zaměřuje na tu nejlepší volbu při koupi pro zákazníky hlavního proudu. Letos členové poroty AutoBest pocházejí z patnácti zemí v regionu a zastupují potenciální trh s více než 300 miliony obyvatel. Každý z členů poroty je ve své zemi renomovaným motoristickým novinářem. AutoBest je druhou největší nezávislou motoristickou porotou v Evropě.

 

Už na konci září byly oznámeni držitelé dalších ocenění:

Společnost roku CompanyBest 2010: Volkswagen

Osobnost roku ManBest 2010: Wayne D. Brannon, president Chevrolet Europe

Přínos pro bezpečnost SafetyBest 2010: Ford

Technická inovace roku TechnoBest 2010: Fiat

Přínos pro design DesignBest 2010: Peter Schreyer

Talent v motoristickém sportu SportBest 2010: Burcu Cetinkaya

Podrobnosti naleznete zde.

 

Více informací získáte na www.autobest.org

Zastoupení v České republice:

Ing. Vladimír Rybecký

www.autoweek.cz

vrybecky@autoweek.cz

 

Členské státy AutoBest:

Bulharsko

Česká republika

Chorvatsko

Kypr

Makedonie

Maďarsko

Polsko

Rumunsko

Rusko

Řecko

Srbsko

Slovensko

Slovinsko

Turecko

Ukrajina