name | autoweek.cz

Chevrolet Cruze hatchback - světová premiéra v Ženevě

Chevrolet Cruze hatchback - světová premiéra v Ženevě

01.02.2011 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Nový hatchback staví na úspěchu sedanu Chevroletu Cruze a má upevnit postavení značky Chevrolet v Evropě mezi nejprodávanějšími modely. Jde o jednu ze sedmi novinek v roce stého výročí Chevroletu.

Chevrolet Cruze se na jaře představí v nové karosářské verzi hatchback. V sériové podobě se představí počátkem března na autosalonu v Ženevě. Výstavní verze kompaktního hatchbacku byla v září předvedena na autosalonu v Paříži s velmi příznivým ohlasem.

Představení nového Cruze hatchback je důležité pro upevnění postavení Chevroletu na evropských trzích. President a výkonný ředitel Chevrolet Europe Wayne Brannon k tomu říká: \"Hatchbacky hrají rozhodující roli na mnoha trzích. Segment kompaktních vozů představuje v Evropě čtvrtinu celého trhu, přičemž hatchbacky z ní tvoří 65 %.\"

Prodej modelu Cruze, který roce 2010 získal titul AutoBest od poroty předních motoristických novinářů ze střední a východní Evropy, vloni předčil i malý model Aveo a stal se tak globálně nejprodávanějším osobním vozem značky.

Chevrolet vloni v Evropě prodal 178 730 vozů, což znamenalo pokles o 6,4 %. Podíl značky na trhu zemí EU a EFTA je 1,3 %. Cruze hatchback by měl upevnit postavení Chevroletu mezi nejdůležitějšími značkami v Evropě, protože jde vůz, který Chevrolet postaví proti nejdůležitějším modelům přímých konkurentů. Nový pětidveřový Chevrolet Cruze hatchback se v Evropě začne prodávat v polovině roku 2011. Nebude to mít snadné, protože současně přijde do prodeje nová generace jednoho z evropských bestsellerů tohoto segmentu Fordu Focus.

Cruze hatchback působí zásluhou klesající linií střechy ve stylu kupé a krátkými převisy vpředu i vzadu velmi dynamickým dojmem. Používá stejnou velmi tuhou nosnou strukturu BFI (tj. rámu integrovaného do karosérie) jako sedan. Objem zavazadlového prostoru je téměř 400 l a zadní sedadla jsou dělená v poměru 60/40.

Chevrolet pro hatchback slibuje i nové pohonné jednotky. Zatím je jistý jen dvoulitrovým turbodiesel známý z modelu Orlando a kombinovaný se šestirychlostní přímo řazenou převodovkou.