name | autoweek.cz

Milion aut z Kia Motors Slovakia

Milion aut z Kia Motors Slovakia

25.01.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Kia cee`d s turbodieselem 1,6 l se stal již miliontým vyrobeným automobilem v závodě KMS.  Milionté vyrobené vozidlo vykouzlí úsměv na tvářích nemocných dětí. Proto s výrobou miliontého automobilu pomáhali klauni s červenými nosy.

Společnost Kia Motors Slovakia přímo v závodě na několik hodin \"zaměstnala\" veselé klauny, kteří dávali pozor na výrobu miliontého automobilu. Jelikož jeden úsměv dokáže vykouzlit tisíce dalších, společnost se rozhodla potěšit nemocné děti ze všech koutů Slovenska a jubilejní automobil darovala občanskému sdružení Zdravotní klaun. I zásluhou bílého vozu cee\'d_sw s bude moci 41 profesionálních herců pravidelně přinášet dětem v nemocnicích na Slovensku smích, pohodu a radost.

Miliontý vůz vyrobila společnost po více než pěti letech výroby. Závod zahájil sériovou výrobu v závěru roku 2006. Továrna během tohoto období vyráběla klíčový model Kia cee\'d, SUV Kia Sportage a Hyundai ix35, jakož i malé MPV Kia Venga.

Automobil Kia cee\'d, navržený pro evropské zákazníky, byl úplně prvním vozem vyráběným v závodě v Žilině. Vyrobilo se jej více než 600 000 vozů.

\"Milióntý vyrobený automobil představuje důležitý milník v historii společnosti Kia Motors Slovakia. Rozhodli jsme se darovat jej organizaci, která dětem bude zpříjemňovat pobyt v nemocnicích. Věřím, že se občanskému sdružení Zdravotní klaun podaří vykouzlit úsměvy na jejich tvářích,\" řekl prezident a předseda představenstva společnosti Kia Motors Slovakia Eek-Hee Lee.

\"Zdravotní klauni budou moci díky darovanému automobilu rozveselovat hospitalizované děti po celém Slovensku,\" dodal zakladatel občanského sdružení Zdravotní klaun Gary A. Edwards.

Kia Motors Slovakia navázala miliontým vyrobeným vozem na tradici darovat jubilejní vozidlo. V pořadí pětitisící vyrobený automobil - Kia cee\'d_sw - v lednu 2010 darovala transplantačnímu centru Univerzitní nemocnice v Martině. Dosud byl použit při 37 odběrech orgánů, díky čemuž se podařilo výrazně zlepšit kvalitu života 95 pacientům ze Slovenska, České republiky, Rakouska, Itálie a Belgie. Jako první transplantační centrum v historii Slovenska zrealizovalo odběr tenkého střeva, přičemž operační tým převážel právě model Kia cee\'d_sw. Automobil už má najeto více než 100 000 km, což centru umožnilo stát se nejvýznamnějším transplantačním střediskem na Slovensku.

Občanské sdružení Zdravotní klaun vzniklo v roce 2004. Díky automobilu cee\'d_sw budou moci zdravotní klauni navštívit nemocnice více než 90x do měsíce a potěšit okolo 27 000 pacientů za rok. Jejich cílem je formou humoru odpoutat malé pacienty od strachu, napětí a úzkosti spojených s léčbou, terapií, či rehabilitací.

Kia Motors Slovakia v loňském roce zaznamenala 10% meziroční nárůst ve výrobě automobilů a 12% meziroční nárůst ve výrobě motorů. Vyrobila 252 000 automobilů a 359 000 zážehových i vznětových motorů. V letošním roce má závod v plánu vyprodukovat více než 285 000 vozidel. V roce 2011 se vyrobilo nejvíc modelu Sportage, a to více než 101 000 kusů, což představovalo 40 % z celkové výroby. Zaměstnanci smontovali více než 103 000 vozů cee\'d, které tvořily 41 % z celkové produkce, a 11 000 vozů Venga, což představovalo 4 %. Zbývající část produkce, 36 000 vozů, zastupoval Hyundai ix35, jehož výroba byla v červnu 2011 přesunuta do Nošovic.

Více než 23 % z celkové produkce bylo vyvezeno do Ruska, 10 % do Velké Británie, 9 % do Německa, 8 % do Španělska a 5 % do Francie. Zbývající vozy směřovaly do dalších 44 zemí, přičemž pouze 2 % byla určena pro slovenský trh.

Kia Motors Slovakia začátkem roku 2012 spustila třetí směnu a počet svých zaměstnanců zvýšila na 3900. Závod se aktuálně připravuje na výrobu druhé generace oblíbeného modelu Kia cee\'d, který se začne vyrábět ve druhém čtvrtletí 2012.