name | autoweek.cz

Nová Kia cee´d na český trh

Nová Kia cee´d na český trh

28.04.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Druhá generace nejprodávanějšího modelu značky Kia v Evropě přichází do prodeje. Opět byla navržena a zkonstruována v Evropě pro evropské zákazníky a vyrábět se bude exkluzivně na Slovensku v Žilině.

Nová Kia cee´d se veřejnosti poprvé představila světu letos v březnu na autosalonu v Ženevě. Nyní tento nejdůležitější model značky v Evropě přichází také na český trh. Jeho oficiální premiéra se odehrála originálním způsobem v Praze na Václavském náměstí, přičemž jeden z nových vozů se stal dokonce objektem vystoupení sprejerů.

První generace modelové řady cee’d představená v roce 2006 byla pro značku Kia zásadním mezníkem, s nímž se Kia poprvé postavila zavedeným značkám a uspěla, což vedlo ke změně vnímání naší značky veřejností. Od uvedení na trh bylo celkem prodáno více než 633 000 vozů této modelové řady cee’d vyrobených v Žilině na Slovensku. Nový cee'd je propracovanější, hospodárnější a lépe vypadá. Ve srovnání s předchůdcem nabízí také vylepšené jízdní vlastnosti.

U nového cee’du délka vzrostla o 50 mm na 4310 mm a výška se snížila o 10 mm na 1470 mm úpravou světlé výšky. Navzdory použití zcela nové platformy byl u nového cee’du zachován poměrně dlouhý rozvor 2650 mm. Zatímco karoserie je celkově o 10 mm užší, byl rozchod kol vpředu a vzadu zvětšen o 17 mm vpředu resp. o 32 mm vzadu. Zavazadlový prostor se zvětšil na 380 l.

Agresivněji tvarované světlomety jsou protažené do stran a jsou do nich na přání integrovány  světlomety LED pro denní svícení příp. i světlomety pro přisvěcování do zatáček.

Intenzivní práce v aerodynamickém tunelu výzkumného a vývojového střediska Kia v korejském Namyangu dopomohla k dosažení nízké hodnoty součinitele aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,30.

Podstatně zvýšená tuhost struktury karoserie v krutu (o 45 % vyšší než první generace) umožnila provést řadu změn v oblasti podvozku, pružin a tlumičů, které mají vliv na úroveň jízdních vlastností, kultivovanosti, hlučnosti a vibrací. Z hlediska pasivní bezpečnosti jsou ve struktuře karoserie ve velké míře (57 %) zastoupeny vysokopevnostní oceli. Četná vylepšení navíc zvyšují odolnost při nárazu. Oblasti uložení předních a zadních závěsů jsou vzájemně spojeny novými příčníky, nové výlisky propojují zadní část podlahy zavazadlového prostoru s rámem zadního výklopného víka a zadní část rámu střechy navazuje na zadní sloupky a nový příčný nosník v podlaze, čímž vytváří extrémně odolný tzv. bezpečnostní prstenec.

Ochranu proti bočnímu nárazu o 50 % zlepšují zesílené výztuhy dveří společně s odolnějším příčníkem ve střeše mezi středními sloupky a bočními prahy vyrobenými z vysokopevnostní oceli.

Nezávislé zavěšení všech kol uložené v pomocných rámech používá vpředu vzpěry typu McPherson, zatímco vzadu je víceprvková náprava. Mezi vylepšení přední nápravy patří zvětšený úhel závleku ze 4,4º na 5,2º, což vylepšuje stabilitu při jízdě přímým směrem, dále větší ložiska kol ve vyztužených nábojích a upevnění pomocných rámů v lůžcích s větším průměrem. Změny geometrie zadní nápravy zajišťují přesnější držení stopy, vlečená ramena mají větší lůžka a v celém systému zavěšení bylo sníženo tření.

Standardní mechanismus řízení využívá elektrický posilovač. Průměr otáčení je 10,34 m. Pro nový cee’d je nabízen také zcela nový systém Flex Steet, který zavádí tři provozní režimy - komfortní, normální a sportovní. Tím řidiči umožňuje měnit úroveň účinku posilovače a intenzitu zpětné vazby s cílem co nejlépe se přizpůsobit aktuálním jízdním podmínkám a osobním preferencím řidiče.

Mezi prvky aktivní bezpečnosti patří stabilizační systém ESC (Electronic Stability Control), protiblokovací systém ABS (Anti-lock Braking System), brzdový asistent BAS (Brake Assist System), asistent rozjezdu do kopce HAC (Hill Assist Control), řízení jízdní stability VSM (Vehicle Stability Management) a signalizace nouzového brzdění ESS (Emergency Stop Signal).

Nový cee'd k bude nabízen s motory o výkonech od 66 kW (90 k) do 99 kW (135 k). Na výběr budou dva zážehové motory 1,4 MPI a 1,6 Gamma GDI o výkonech 73 kW (100 k), resp. 99 kW (135 k) a turbodiesely 1,4 WGT s výkonem 66 kW (90 k) a 1,6 CRDi VGT s výkony 81 kW (110 k) a 94 kW (128 k). Nejvýkonnější motor 1,6 litru Gamma GDI je vybaven přímým vstřikováním benzinu. Kia očekává, že na většině trhů bude nejoblíbenější volbou nejvýkonnější turbodiesel 1,6 CRDi VGT/94 kW přeplňovaný turbodmychadlem s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek.

Všechny motory jsou kombinovány se šestirychlostními přímo řazenými převodovkami. Motor 1,6 CRDi se bude alternativně dodávat také se šestirychlostní samočinnou a motor 1,6 GDI se zcela novou dvouspojkovou převodovkou DCT (Dual Clutch Transmission), která je výsledkem vlastního vývoje Kia, resp. koncernu HKMC.

Stejně jako ostatní modely Kia v Evropě bude i nový cee’d, a to se zážehovými i vznětovými motory s přímo řazenou převodovkou, k dispozici s technologiemi EcoDynamics zahrnujícími systém ISG (Start/Stop), pneumatiky s nízkým valivým odporem a systém řízení alternátoru AMS (Alternator Management System).

Ke standardní výbavě patří 8 airbagů - čelní a boční vpřed, a oponové pro obě řady sedadel. V interiéru zaujme nepřímé osvětlení středové konzoly a madel dveří pomocí LED. Standardní výbava zahrnuje vstupy pro iPod, AUX-In a USB, audiosystém s šesti reproduktory a multifunkční palubní počítač.

"Původní cee'd byl pro značku Kia významným milníkem, který jí umožnil poprvé konkurovat nejlepším modelům v nabitém segmentu vozů nižší střední třídy. Kia cee´d druhé generace je opět skvělým automobilem s velmi sexy designem, ještě vyšší úrovní kvality a spolehlivými, výkonnými motory výlučně spojenými se 6stupňovými převodovkami", řekl generální ředitel Kia Motors Czech Vít Pěkný. "Cee´d se již jednou výrazně zapsal do historie značky Kia. Nový cee´d je natolik kvalitním vozem, že jistě bude pro naši značku znamenat další ohromný posun. Má obrovský potenciál pro další růst našich prodejů a dále tak přispěje ke zvýšení image a zlepšení vnímání značky Kia," uzavírá Vít Pěkný.

Za akční cenu od 284 980 Kč verze 1,4 CVVT Active zákazník získá kromě výše uvedených prvků i rádio se šesti reproduktory a ovládáním na volantu, palubní počítač, elektrické ovládání předních oken i vnějších zrcátek. To vše s tovární zárukou Kia na 7 let resp. 150 000 km, která je plně přenositelná na další majitele.