name | autoweek.cz

V anketě AutoBest 2013 zvítězil Ford B Max

V anketě AutoBest 2013 zvítězil Ford B Max

12.12.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Vítězem ankety AutoBest 2013 byl zvolen Ford B Max. Poprvé bude udělena i cena SmartBest.

Vítězný Ford B Max s celkovým počtem 830 bodů předstihl Škodu Rapid, která se umístila na druhém místě se 736 body. Třetí místo s 662 body obsadil Peugeot 301. Ford B Max zvolilo na první místo sedm členů poroty, tři volili jako vítěze Rapid, ale nikdo nepřiřadil první místo Peugeotu 301. Pro prvenství Fiatu 500 L hlasovalo pět členů poroty, ale italský automobil se umístil až na čtvrtém místě s 638 body. Páté místo obsadila Dacia Lodgy s 636 body a velmi těsně se tak přiblížila třetímu a čtvrtému místu. Jedná se o nejtěsnější umístění na dosah stupňů vítězů v historii AutoBest. (podrobné výsledky najdete na www.autobest.org)

"B Max je vynikající inteligentní nový automobil. Je vyjádřením nového typu výrobků automobilky Ford, jenž se představuje v Evropě a je prvním automobilem bez středního sloupku, nicméně se dvěma středními sloupky zabudovanými ve dveřích! Vůz se vyznačuje pozoruhodnou technickou úrovní a motor ecoBoost 1,0 l (AutoBest byla první mezinárodní porotou, která tento úžasný motor ocenila) završuje podobu tohoto nejlepšího vozu pro koupi. Model se vyrábí v našem regionu, v továrně Fordu v rumunské Craiově. Automobil rovněž vyjadřuje naši novou filosofii "Vyšší úroveň". Prostřednictvím modelu B Max evropským zákazníkům ukazujeme, že nejlepší vůz ke koupi může být také cool!" poznamenal president AutoBest Ilja Seliktar.

Ve svém 12. ročníku AutoBest zavádí nové ocenění. "Před mnoha lety byla konkurence v automobilovém odvětví založena na výkonu, rychlosti, zrychlení a točivém momentu. V současnosti se do hry dostává systém pro poskytování informací a zábavy. AutoBest nemůže zůstat stranou tohoto soupeření. Naopak - jako první představujeme evropské ocenění Smart systému pro poskytování informací a zábavy v našich vozech. V současnosti a v příštích letech se pravděpodobně bude jednat o jedno z nejočekávanějších ocenění ze strany zákazníků," uvedl Dan Vardie, zakladatel ankety AutoBest a iniciátor tohoto ocenění.

 Ocenění SmartBest 2012 získala navigace Dacia Media NAV za jednoduché, intuitivní ovládání navigačního a multimediálního systému využívající dotykovou obrazovku a přitom dostupný za bezkonkurenční cenu.

Ocenění SafetyBest 2012 obdržel systém brzd předcházející vícenásobným kolizím (Multicollision Brake System), jenž je standardní výbavou nového Golfu 7. generace. Jedná se o první případ, kdy takto pokročilý bezpečnostní systém přichází ve spojení s kompaktním automobilem. Znamená další krok kupředu v bezpečnosti vozu jenž řídíte, ale také ve vztahu k ostatním vozidlům, která se naneštěstí zúčastní stejné havárie.

Ocenění osobnost roku, ManBest 2012, bylo uděleno Andrewu Palmerovi, výkonnému viceprezidentovi společnosti Nissan Motor. Andrew Palmer prokázal, že je představitelem jenž se zaměřuje na rozvoj Nissanu do globálního měřítka zaváděním úspěšných strategií a dodávkami správných výrobků pro daný region. Andrew Palmer rovněž zodpovídá za vývoj značky Infiniti a vynikající marketing, jenž tato japonská značka předvádí.

Ocenění EcoBest 2012 získala společnost Peugeot Citroen PSA za realizaci různých ekologických technologií do vozidel Peugeot a Citroen. „Zavádění mikrohybridních technologií, úplně prvního hybridního vozu se vznětovým motorem a příslib, že se automobilka stane prvním výrobcem, jenž bude mít ucelenou výrobní řadu ekologických vozidel včetně skútrů a jízdních kol, bylo dostatečným důvodem pro ocenění francouzské společnosti!“ řekl Ilja Seliktar.

Nositelem ocenění SportBest 2012 se stal tým Chevrolet WTCC, „Je to rovněž nové vyjádření naší nové strategie. Až dosud jsme vyhledávali mladé talentované jezdce pocházející z našeho regionu. Na základě přístupu „Vyšší úroveň“ jsme pečlivě prozkoumali širší obzor včetně úsilí, které automobilové odvětví vyvíjí ve prospěch motoristického sportu. Chevroletu se za poměrně krátkou dobu podařilo stát z ničeho jedničkou v tomto sportu. My všichni jsme přesvědčeni, že tým Chevy si zaslouží nejen naše ocenění, ale rovněž potlesk všech fanoušků motoristického sportu,“ dodal Ilja Seliktar.

Ocenění společnost roku CompanyBest, technická inovace roku Technobest a přínos pro design DesignBest již byla oznámena ihned po pařížském autosalonu.

Při výběru vítězného automobilu ankety AutoBest porota zvažuje 13 kritérií, kdy každému z nich přísluší určitý počet bodů, jenž odráží jeho různou důležitost při závěrečném hlasování o každém automobilu. Nejdůležitější je cena reprezentovaná 50 body z celkového počtu 240 dostupných bodů, které se rozdělí mezi finalisty. Každé z praktických kritérií jako je distribuční síť, dostupnost servisu a náhradních dílů, spotřeba paliva, všestrannost je zastoupeno 20 body. Pečlivě se prověřují i další kritéria jako jsou nové technologie, ovladatelnost, dynamika, ohleduplnost vůči životnímu prostředí a každý z nich má určitý počet dostupných bodů. Pro klienty z celé Evropy stále více důležitý design interiéru a exteriéru, jenž je hodnocen maximálně 40 body.

11. ročník slavnostního vyhlášení výsledků ankety se uskuteční na začátku příštího roku na místě, které bude oznámeno později. Mezinárodní porota AutoBest se drží tradice a každý rok vyhlašuje vítěze v jiné zemi. Loni se slavnost konala v Praze.

Členové poroty AutoBest děkují čtenářům z regionu za podporu projektu a zástupcům PR z automobilového průmyslu za poskytnutí veškeré pomoci při organizování setkání a testovacích jízd s novými výrobky.

Organizace AutoBest je jedinou mezinárodní nezávislou porotou, která se zaměřuje na volbu nejlepšího nákupu pro hlavní skupinu zákazníků. Letos členové poroty AutoBest pocházejí z patnácti zemí v regionu a zastupují potenciální trh s více než 300 miliony obyvatel. Každý ze členů poroty je vynikajícím a ve své zemi renomovaným motoristickým novinářem. AutoBest je druhou největší nezávislou motoristickou porotou v Evropě.