name | autoweek.cz

Zpráva o stavu ojetých aut DEKRA

Zpráva o stavu ojetých aut DEKRA

07.03.2013 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Z vyhodnocení údajů z prověrek více než 15 milionů ojetých vozidel za poslední dva roky vyšlo ve zprávě společnosti DEKRA nejlepší hodnocení pro vozy Audi A4, Ford C-MAX a BMW Z4.

Audi A4 obhájilo titul jako Nejlepší ze všech tříd - s nejlepšími vlastnostmi bez ohledu na najeté kilometry. Odolalo tak konkurenci vozů Mercedes-Benz třídy C a Volvo S80/V70. Ford C-MAX a BMW Z4 sdílejí první místo v kategorii vozidel s nejlepším indexem individuálních poruch. Mercedes-Benz třídy E se zde umístil na třetím místě.

"DEKRA Report slouží jako vodítko pro potenciální kupce ojetých automobilů. Poskytuje podrobné informace o poruchách, jaké se obvykle objevují u určitého modelu a porovnává každé vozidlo s podobnými modely ve stejném segmentu trhu," říká Dr. Gerd Neumann, člen představenstva společnosti DEKRA Automobil zodpovědný za oblast testování a inspekce.

Klíčovým parametrem pro hodnocení byl index poruchovosti DEKRA (DFI), počítající procento vozidel bez odpovídajících poruch ve vztahu k podílu vozidel s významnými závadami. Zvláštní důraz DEKRA klade pouze na závady, které jsou specifické pro ojeté vozy, a které postihují zejména brzdový systém nebo pérování. To znamená, že se do statistik nezapočítávají závady, které se objevují v důsledku nedostatečné údržby ze strany majitele vozidla.

Odborníci DEKRA spočetli vítěze za každý segment. Mezi miniauty bylo nejlépe hodnoceno Audi A1, vítězem mezi kompaktními vozy se stal Ford Focus a BMW řady 3 dominovalo střední třídě. Mercedes-Benz E-Class obhájil první místo mezi velkými auty. BMW Z4 získalo první místo mezi sportovními vozy, zatímco BMW X1 triumfovalo mezi off-roady a SUV. Ford C-MAX udržel celkově nejlepší postavení mezi minivany.

Už třetím rokem DEKRA hodnotila i užitková auta. Vítězové z minulých let si udrželi své pozice: Volkswagen Crafter následovaný Mercedesem-Benz Sprinter. Na třetí místo v tomto roce postoupil Peugeot Boxer. Index spolehlivosti DEKRA u dodávkových aut výrazně zaostává za průměrem všech tříd osobních automobilů.

Zajímavé je, že ve všech třídách podle hodnocení DEKRA vyhrály jen auta německých značek.