name | autoweek.cz

Renault Captur na český trh

Renault Captur na český trh

18.05.2013 | Vladimír Rybecký | Aktuality

V holešovickém areálu La Fabrika Renault uvedl na český trh městský crossover Captur. Captur nabízí zvýšenou polohu sedadel jako SUV, prostornost minivanu a ovladatelnost malého hatchbacku. K tomu přidává personalizaci s kontrastní barvou střechy.

Malá SUV jsou zvláštním segmentem - tváří se jako auta schopná překonávat i těžké překážky, ale jejich kupující nemají zájem o pohon 4x4 ani o turbodiesely s velkým točivým momentem. Většinou chtějí v podstatě jen praktické hatchbacky robustnější konstrukce s vyšší stavbou.

U Renaultu jsou si toho dobře vědomi, takže proto proti autům s parametry SUV vysílají nekonvenční městský crossover Captur. Je určen především pro zdánlivě nesourodé cílové skupiny zákazníků - mladé rodiny, mladé singles a důchodce. Všem toho má hodně co nabídnout, mimo jiné i díky tomu, že si na nic nehraje a nemusí proto dělat kompromisy.

Captur má atraktivní karoserii ve stylu SUV, ale o možnosti nabídnout pohon 4x4 se zde vůbec neuvažovalo. Používá totiž mnohé komponenty a především alianční platformu B jako model Clio. Tato platforma použití pohonu všech kol bez zásadních konstrukčních změn, které by celý projekt neúnosně prodražily, neumožňuje.

Captur přichází s designem, který vychází ze stejnojmenného třídveřového konceptu z roku 2011 a v novém stylu designu představeným novou generací modelu Clio. Captur má kompaktní rozměry, zvýšenou světlou výšku, velká kola a spodní ochranné kryty karoserie umožňující všestranné využití vozu v městském provozu i mimo něj. 

K dispozici jsou tři pohonné jednotky. Zážehové jsou přeplňované - tříválec Energy TCe 90 s objemem 0,9 l a výkonem 66 kW (90 k) kombinovaný s pětirychlostní převodovkou a čtyřválec TCe 120 EDC 1,2 l o výkonu 88 kW (120 k) se dvojspojkovou převodovkou Efficient Dual Clutch. Doplňuje je turbodiesel Energy dCi 90, čtyřválec 1,5 l o výkonu 66 kW (90 k). Ten později bude k dispozici s převodovkou EDC. Oba motory Energy ve spojení s přímo řazenou převodovkou jsou vybavené systémem Stop & Start a rekuperací energie při zpomalování.

Renault Captur má při délce jen 4120 mm mimořádné rozměry interiéru. Captur zde přináší funkčnost a komfort minivanu s vysoko umístěným sedadlem řidiče, velkým zavazadlovým prostorem, variabilitou interiéru a inovativně řešené úložné prostory. Objem zavazadlového prostoru je 377 až 455 l (podle polohy zadních sedadel, která jsou posuvná v rozsahu 160 mm), po sklopení zadních sedadel 1235 l. Poloměr otáčení 10,8 m zaručuje velmi dobrou obratnost ve městě.

Barevně řešená kabina umožňuje individualizaci interiéru dekoracemi a barevnými odstíny. Barevné sady pro oživení interiéru jsou sladěny se zvolenými barevnými odstíny exteriéru, kde se navíc nabízejí různé polepy střechy a kapoty.

Sériová výbava Renaultu Captur nabízí příslušenství srovnatelné s vozidlem vyššího segmentu: handsfree kartu, asistent rozjezdu do kopce, kameru a parkovací senzory.

Captur může být vybaven systémem Media-NAV s příkladně jednoduchým ovládáním přes dotykový displej. Tato navigace se zobrazením ve formátu 2D a 3D (ptačí perspektiva) je doplněná o funkci přehrávání audio multimédií. Obsah map dodávaných společností Navteq je aktualizován prostřednictvím příslušného webového rozhraní.

V nabídce je i systém Renault R-Link, zcela nový integrovaný multimediální on-line dotykový tablet rozšířený o audiosystém 6HP, Bluetooth a audio-streaming se systémem Arkamys. Renault R-Link, který bude k dispozici v průběhu roku 2013, umožňuje přístup k internetu a do katalogu aplikací pro automobilový průmysl.

Renault Captur byl vyvíjen v Technocentre ve francouzském Guyancourtu a vyrábí se ve španělském Valladolidu v továrně s kapacitou 90 000 vozů ročně. Ve výrobním programu tam nahradil malé MPV Modus.

Cena začíná na 299 900 Kč, zahrnující i nabídku 555, tedy 5 let/100 000 km záruky, 5 let servisních prohlídek se smlouvou Renault Service Pack zdarma (nebo pohonné hmoty v hodnotě 12 555 Kč) a možnost odkladu splátek u Renault Finance na 5 měsíců.