name | autoweek.cz

Firma TVR se probouzí k životu

Firma TVR se probouzí k životu

17.07.2015 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Britská automobilka TVR se opět probouzí k životu. Začala přijímat zálohy na své nová auta, která budou připravena k dodání v roce 2017. Nový vůz navrhuje Gordon Murray.
Fanoušci britských sportovních aut postrádají mnoho kdysi slavných značek. Snad nejvíc mezi nimi značku TVR. Vše ale nasvědčuje tomu, že její znovuzrození je na dosah. Před dvěma roky vzniklo konsorcium, které se rozhodlo firmu zachránit poté, co ji syn ruského oligarchy Nikolaj Somolenskij zruinoval.
 
Na konstrukci prvního nového vozu od uvedení modelů Sagaris a Typhoon v roce 2004 dokonce pracuje konstruktérská legenda Gordon Murray. Tento Jihoafričan se proslavil jako konstruktér mnoha vozů formule 1, které vyhrávaly velké ceny a získaly několik mistrovských titulů. Poté navrhl legendární supersport McLaren F1, ale i extrémní vozidlo LCC Rocket.
 
Murray v poslední době se věnuje vlastnímu projektu městského vozidla T.25 resp. T.27 spolu s revolučním výrobním procesem iStream.Tento výrobní proces by měl být využit i u TVR. Trochu by o podobě budoucího TVR mohl napovědět poslední Murrayův projekt sportovního vozu Teewave AR.1, který v roce 2012 připravil pro japonskou společnost Toray Industries. Murray pro TVR využije k návrhu aerodynamiky CFD i měření v aerodynamickém tunelu.
 
Vývoj pohonné jednotky dostala na starost další konstruktérská legenda z F1 - firma Cosworth. Ta pro TVR vyvíjí nepřeplňovaný motor V8 a přímo řazenou šestirychlostní převodovku. Motor ale nebude vlastní konstrukce TVR, jako tomu bývalo za dob zakladatele automobilky Petera Wheelera, ale upravený velkoobjemový sériový osmiválec, nejpravděpodobněji z FordMustang. Výkon by měl být minimálně 330 kW (450 k) při hmotnosti pouze 1100 kg, dosaženou použitím uhlíkové nosné struktury a hliníkových komponent. To bude zárukou mimořádných dynamických vlastností.
 
Vůz by měl mít jen minimum elektronických asistenčních systémů pomoci řidiči – nejspíš jen evropskou legislativou předepsané ABS a ESC.
 
Za 5000 liber (200 000 Kč) si můžete rezervovat nový vůz navržený legendárním konstruktérem Gordonem Murrayem.Firma TVR, nově usazená v anglickém Guilfordu (její původní sídlo bylo v Blackpoolu), sidala ambiciózní plán uvedení řady vozů v roce 2017. Mají mezi nimibýt i čtyři modely poháněné motory Cosworth V8.Stávající členové TVR Car Clubu simohou nová auta rezervovat za 2500 liber. Oficiální cena na nové auto ale zatím nebyla stanovena.
 
Po převzetí skomírající automobilkyod Nikolaje Somolenského v roce 2013 nastal pod dohledem nového šéfa TVR Lese Edgara pomalý pokrok. Edgar v roce 2013 uvedl, že nové modely by mohly být uvedeny do roku 2015, ačkolivnové datum v roce 2017 se zdá být už pravděpodobnější.
 
"Jsme dobře financovaná a dobře podporovaná organizace, která se může pochlubit obrovsky zkušeným manažerským týmem. Jsme tua máme detailně připravený desetiletý plán rozvoje podnikání a produktů. Jsme odhodláni naplnit všechny cíle, které jsme si stanovili – tak, jak jsme to dělali doposud. Ač od dokončení akvizice TVR před dvěma lety zcela cíleně udržujemenaši firmu jako malou, zaznamenali jsme obrovský zájem ze strany podniků i jednotlivců a investorů na mezinárodní úrovni," uvedl Edgar v oficiálním prohlášení.
 
Je pravděpodobné, že TVR zůstane na britských ostrovech, i když plánuje prodávat své vozy i v zámoří. V plánu je nejen verze s řízením vpravo, ale i s levostranným. Roční produkce by měla dosáhnout 1000 vozidel, i když cílem nových majitelů je dokonce dvojnásobek.