name | autoweek.cz

Nový Jaguar XF přichází do prodeje

Nový Jaguar XF přichází do prodeje

25.09.2015 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Sedany Jaguar XF druhé generace přicházejí k osmi prodejcům v České republice. Poprvé hned od uvedení do prodeje nabízí vše, co je u nás zákazníky vyžadováno: vznětové motory i pohon všech kol. Navíc je nakonec za cenu začínající jen na 999 000 Kč vč. DPH.
Sedan Jaguar XF druhé generace se bude nabízet v pěti výbavových řadách (Pure, Prestige, Portfolio, R-Sport a S) se třemi zážehovými a třemi vznětovými motory. Hospodárné motory kombinují výkony 120 až 280 kW (163 až 380 k) při spotřebě od 3,9 l nafty/100 km. Naopak zážehový přeplňovaný motor V6 s výkonem 280 kW (380 k) je vyhrazen jen pro model XF S, který s ním zrychluje z 0 na 100 km/h za 5,3 s. 
 
Pro všechny motory je k dispozici osmirychlostní samočinná převodovka ZF, pro turbodiesely to je i s šestirychlostní přímo řazená. Od jara 2016 bude pro všechny motorizace možná volba pohonu všech kol AWD, který byl poprvé použit v F-Type AWD. Hned od počátku je pohon všech kol AWD k dispozici v kombinaci s motory V6  3,0 l.
 
Vůz má lehkou a současně velmi tuhou hliníkovou nosnou strukturu. Výsledkem je úspora hmotnosti až 190 kg v porovnání s předchůdcem, přičemž varianta s nejnižší motorizací je o 80 kg lehčí než nejbližší konkurence.  Provozní hmotnost je od 1555 kg. Jaguar XF je dlouhý 4954 mm s rozvorem 2960 mm. Zavazadlový prostor má objem 540 l.
 
Nový systém Torque on-demand nabízí vylepšení pohonu všech kol AWD včetně inteligentního pohonu IDD (Inteligent Driveline Dynamics). Poprvé je u XF AWD v systému Jaguar Drive Control použit režim Adaptive Surface Response (AdSR), který identifikuje typ povrchu a podle toho upravuje ovládacích charakteristiku motoru, převodovky, řízení a DSC.
 
U verzí XF s pohonem zadních kol se využívá systém podpory trakce All-Surface Progress Control. Ten funguje podobně jako Launch Control  a automaticky zlepšuje souhru mezi brzdným a plynovým pedálem. Zatímco Jaguar se naprosto bez prokluzu kol rozjede, řidič se může soustředit pouze na ruce na volantu.
 
XF je také prvním Jaguarem vybaveným adaptivními hlavními LED světlomety a projekční barevný Head Up displej.
 
Nový Jaguar XF se, stejně jako F-TYPE a XJ, vyrábí v domovské továrně Jaguaru v britském Castle Bromwich. Základní cena akčního modelu XF E-Performance Business se dvoulitrovým turbodieselem začíná se zvýhodněnou cenou 999 000 Kč vč. DPH. V ceně je vždy zahrnut obsáhlý paket Jaguar Care, znamenající 3 roky garance výrobce bez omezení najetých km, 3 roky servisu bez omezení najetých km a 3 roky záruky mobility.