name | autoweek.cz

Volkswagen uvedl na trh Tiguan II. generace

Volkswagen uvedl na trh Tiguan II. generace

19.05.2016 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Uvedení nové generace kompaktního SUV Tiguan je pro Volkswagen mimořádně důležité. Startuje jím velkou ofenzivu v segmentu SUV, vycházející z nových modulárních platforem, a současně přichází v době, kdy Volkswagen potřebuje posílit svou pošramocenou pověst novými atraktivními modely.
Volkswagen Tiguan 1. generace byl velmi úspěšným modelem. Prodalo se jej od uvedení na trh v roce 2007 přes 2,8 milionu kusů. Nebylo překvapením, že byl dlouhodobě nejprodávanějším SUV na německém trhu. Dobře se mu dařilo i u nás s prodejem 4411 vozů do roku 2011 a dalších 8112 vozů po modernizaci.  Tiguan tak vedle modelů Golf, Passat nebo Polo patří mezi nejdůležitější produktové pilíře značky Volkswagen. Na druhou stranu ale první generace Tiguanu nenaplnila očekávání ve Spojených státech.
 
Nový Tiguan byl zákazníky přijat s nadšením. Od ledna už dovozní organizace Porsche ČR zaznamenala 1051 objednávek při plánu pro letošní rok 2000 kusů. Mnohem důležitější ale je skutečnost, že kupující objednávají vyšší úrovně výbavy, takže průměrná cena objednaných vozů je 980 000 Kč, přičemž cena základní verze Trendline 1,4 TSI je 560 900 Kč.
 
Volkswagen Tiguan se vyrábí v hlavním závodě ve Wolfsburgu.
 
První SUV na bázi MQB
Nový Tiguan je prvním z několika připravovaných SUV koncernu Volkswagen postaveným s využitím modulární platformy MQB pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč. To mu umožňuje nabídnout zákazníkům mnohé technické vymoženosti a širokou škálu pohonných jednotek.
 
S délkou 4486 mm je nový Tiguan o 60 mm delší a rozvor se prodloužil o 77 mm na 2681 mm. Jsou-li zadní sedadla posunuta dopředu, má zavazadlový prostor objem 615 l, což je o 145 l víc než dosud, a po sklopení zadních sedadel je k dispozici objem 1655 l.
 
Důležitým prvkem v interiéru je širší středová konzole, která v kombinaci s otočným ovladačem systému 4MOTION Active Control nezapře zřetelnou inspiraci modelem Touareg.
 
Pohonné jednotky
Rozšířená nabídka zahrnuje čtyři zážehové a čtyři vznětové motory - zážehové jsou s výkony od 92 kW (125 k) do 162 kW (220 k) a vznětové s výkony od 85 kW (115 k) až po nejvýkonnější turbodiesel 2,0 l Biturbo s výkonem 176 kW (240 k), přeplňováním dvěma turbodmychadly a vstřikovacím tlakem 250 MPa (2500 barů), známý z modelu Passat. Od výkonu 132 kW (180 k) jsou motory sériově kombinovány s automatizovanou převodovkou DSG, pro verze s výkonem 110 kW (150 k) je DSG k dispozici na přání.
 
Základní verze s pohonem předních kol, ale rozšířila se nabídka pohonu všech kol 4MOTION včetně nové verze 4MOTION Active Control. Nový systém pohonu všech kol 4MOTION Active Control umožňuje v režimu Offroad bezpečnou jízdu i v nejnáročnějších podmínkách. Nejvyšší přípustná hmotnost přívěsu je pro všechny verze modelu Tiguan s pohonem všech kol 4MOTION 2500 kg.
 
Pro individuální jízdní vlastnosti na ještě vyšší úrovni jsou připraveny na přání dodávané adaptivní regulace podvozku DCC a progresivní řízení.
 
Informační a zábavní systémy
Absolutní novinkou v kompaktní třídě je použití panelu přístrojů Active Info Display, který je známý z modelu Passat, zde ale se specifickými ukazateli pro SUV. V kombinaci s displejem audiosystému nebo navigačního systému vytváří virtuální, flexibilní uživatelské rozhraní, jehož ukazatele se vzájemně funkčně doplňují. Active Info Display s úhlopříčkou 12,3“ nabízí různé režimy zobrazení. Novinkou pro Tiguan je režim Offroad s ukazatelem úhlu natočení předních kol a kompasem. Při zapnutém navigačním systému může být, stejně jako v Passatu, aktivováno velkoplošné zobrazení, v němž je navigační mapa ve formátu 3D zobrazována v maximální velikosti přímo na panelu přístrojů Active Info Display i na displeji informačního a zábavního systému.
 
Volkswagen Tiguan nabízí aktuální generaci informačních a zábavních systémů MIB. Základní výbava Trendline je sériově vybavena audiosystémem Composition Colour, který může být na přání nahrazen audiosystémem Composition Colour s 5“ barevným dotykovým displejem nebo systémem Composition Media s 8“ dotykovým displejem. Navigační systémy Discover Media a Discover Pro nabízejí díky 8“ displeji skvělý přehled. Jsou doplněny internetovými službami Guide & Inform. K jejich používání stačí jednoduchá registrace karty SIM u poskytovatele služeb Car-Net prostřednictvím systému CarStick, hotspotu WLAN nebo telefonního systému Business. Veškeré služby lze v prvních třech letech využívat bezplatně.
 
Díky aplikaci App Connect lze k novému modelu Tiguan připojit téměř jakýkoli chytrý telefon prostřednictvím systému MirrorLink. Soubor komfortních prvků v oblasti připojení k internetu a multimédií je poprvé u Volkswagenu doplněn držákem pro chytré telefony s indukčním nabíjením podle standardu Qi a novou službou Car-Net Security & Service.