name | autoweek.cz

Sedm nových modelů od Opelu v roce 2017

Sedm nových modelů od Opelu v roce 2017

23.11.2016 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Opel možná kvůli Brexitu letos opět neskončí v černých číslech, nicméně jeho obchodní výsledky jsou rok od roku lepší. Pro příští rok připravuje rovnou sedm premiér. K tomu se od roku 2018 přidá další posílení v podobě výroby vozů pro australskou značku Holden!
Pro rok 2017 Opel připravuje útok v mnoha kategoriích: sedm premiér pod heslem 7 do 17. Nikdy ve své historii (to je od roku 1899!) Opel nepřipravil pro jediný rok tolik novinek. V rozmezí let 2016 až 2020 Opel uvede na trh celkem 29 nových modelů.
 
Opel už na jaře přijde se třemi variantami nové generace svého vrcholného modelu Insignia, nově s označením Insignia Grand Sport.
 
Dvě nejvýznamnější novinky, s nimiž Opel konečně vstupuje mezi crossovery, vznikají ve spolupráci s francouzským koncernem PSA Peugeot-Citroën. Kromě označení X zaujmou vyšší polohou sedadel, prostorností a vzhledem SUV s vyšší světlou výškou, ale nebudou mít pohon všech kol, což zákazníci v těchto segmentech moc nevyžadují. Příbuznost mezi vozy Opel a Peugeot/Citroën ovšem nebude nijak patrná - Opel přijde nejen s vlastním originálním designem, ale i s vlastními motory a multimediálními systémy.
 
„S těmito sedmi novými modely se Opel v příštích 12 měsících stane úplně jinou značkou. S vozem Ampera-e učiníme elektromobilitu dostupnou a vhodnou pro každodenní provoz. Druhá generace modelu Insignia ukáže novou eleganci, lehkost a zdatnost. S novými crossovery v segmentech B a C rozšíříme naši nabídku v rozhodujícím segmentu, což nám dodá výrazný impuls pro další růst," uvedl generální ředitel společnosti Opel Dr. Karl-Thomas Neumann.
 
Modelová ofenziva Opelu v sedmi krocích
1. Šampion v dojezdu: Ampera-e slibuje od jara 2017 převrat v elektromobilitě dojezdem více než 500 km podle evropského cyklu NEDC, čímž se postaví do čela celého segmentu. Kromě toho nabídne sportovní jízdní vlastnosti a prostornost pětidveřového kompaktního vozu.
 
2. Nový vrcholný model: S novou generací dostane Insignia Grand Sport v podobě pětidveřového liftbacku siluetu kupé, ovladatelnost sportovního vozu a pohon všech kol. Stejně jako předchůdce, jehož se prodalo více než 900 000 kusů, se bude nová generace vyrábět v Rüsselsheimu. Nová generace už je v závěrečné fázi vývoje a světovou premiéru bude mít v březnu 2017 na autosalonu v Ženevě. Nová Insignia Grand Sport využívá zcela novou platformu, což umožnilo prodloužit rozvor o více než 90 mm. Hlavní prioritou konstruktérů byly úspory na hmotnosti. Výsledkem je její snížení v porovnání s předchůdkyní o 175 kg. V nabídce budou i unikátní světlomety IntelliLux LED Matrix se 32 segmenty (Opel Astra má 16 segmentů). Insignia Grand Sport by měla představovat atraktivní alternativu k výrazně dražším autům, tedy oslovovat stejné skupiny zákazníků jako Škoda Superb.
 
3. Velké sportovní kombi: Stejně jako Insignia Grand Sport bude design nového kombi Insignia Sports Tourer vycházet ze studie Opel Monza Concept z roku 2013. Ve srovnání s předchůdcem se vnitřní prostor výrazně zvětší, což se projeví zejména na zadních sedadlech a v objemu zavazadlového prostoru.

4. Všestranný: V modelu Insignia Country Tourer Sports Tourer se spojí pohon všech kol a robustnější podoba off-roadu. Pohon všech kol bude nejnovější verzí systému AWD vyvíjeného Opelem.
 
5. Univerzální společník: Osvědčený mikrobus Vivaro přinese v nové podobě vyšší úroveň komfortu a jízdní dynamiky.
 
6. Malé X: Na začátku roku 2017 Opel vstoupí do nejprodávanějšího segmentu vozů SUV - letošní novinku Mokka X doplní zcela nový crossover (CUV) Crossland X, spojující sportovní charakter s prostorností a praktičností. Malý crossover Opel Crossland X nahradí minivan Meriva. Ve srovnání s Mokkou X bude prostornější. Design by měl mít podobné rysy jako Opel Adam Rocks. Představí se už na jaře a v prodeji se objeví v létě. Crossland X je příbuzný se druhou generací Citroënu C3 Picasso a využívá podvozkovou platformu PF1 (jako Peugeot 208 a Citroën C3). Opel zajistí produkci obou aut v Zaragoze.
 
7. Nový crossover i v kompaktní velikosti: Opel rozšíří svou nabídku v segmentu kompaktních vozů o crossover Grandland X, řadící se mezi modely Astra a Zafira. Kompaktní crossover Opel Grandland X se představí na podzim 2017 na autosalonu ve Frankfurtu. Grandland X bude do značné míry dvojčetem Peugeotu 3008. Vzniká na modulární platformě EMP2 a vyrábět se bude v Sochaux.


Nástupce Holdenu Commodore bude od Opelu!
Opel zatím nezveřejnil mnoho podrobností o nové generaci modelu Insignia - nyní s přívlastkem Grand Sport. Více se ale dá zjistit podle dostupných informací o připravované nové generaci vozu Holden Commodore, který přijde do prodeje v roce 2018.
 
GM (stejně jako Ford a Toyota) v roce 2017 skončí s výrobou aut v Austrálii. Tradiční značka Holden ale zůstane zachována. Její vrcholný model Commodore dostane nástupce z Německa od Opelu, jen nebude mít motor V8. Australané se budou muset spokojit jen s V6. Vůz vzniká na stejné globální platformě GM E2 jako nová Insignia Grand Sport, ovšem na doladění tohoto vozu se podílejí australští technici.
 
Podle dostupných zpráv bude mít Commodore V6 motor s výkonem 226 kW (308 k), točivým momentem 370 N.m ale i s deaktivací válců. K dispozici budou světlomety LED Matrix a adaptivní pérování. Přes devítirychlostní samočinnou převodovku budou poháněna všechna kola systémem AWD s vektorováním točivého momentu. Pro pohon všech kol bude vůz vybaven modulem zadní nápravy Twinster, kde je diferenciál nahrazen dvojicí spojek, které mají nejen nižší hmotnost, ale také dokáží rychleji reagovat na potřebu změny rozdělení točivého momentu.
 
Kromě vrcholné verze V6 AWD budou v nabídce i liftback a kombi se čtyřválci pohánějícími přední kola. Pro hospodaření Opelu je důležité, že všechny verze Holdenu Commodore se mají vyrábět v Rüsselsheimu.
 
Chevrolet Cruze se zřejmě vrátí pod značkou Opel
Opel výhledově připravuje i další novinku - kompaktní sedan pro trhy, kde je o tento typ karoserie zájem. Zachycené špionážní záběry naznačují, že se v tomto případě nebude jednat o vůz na bázi nové generace Astry, ale pod značkou Opel se do Evropy vrátí poměrně oblíbený Chevrolet Cruze, tentokrát už ale ve druhé generaci. Po odchodu Chevroletu koncern GM přišel v mnoha zemích (včetně České republiky) o poměrně velkou skupinu zákazníků, pro které Opel neměl odpovídající náhradu. Tu by jim už brzy měl přinést s tímto modelem.