name | autoweek.cz

Uber byl donucen zastavit testy

Uber byl donucen zastavit testy

23.12.2016 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Firma Uber pod tlakem ministerstva pro motorová vozidla DMV zastavila testovací program autonomních vozidel v Kalifornii.
Uber tvrdil, že nemusel žádat kalifornské ministerstvo pro motorová vozidla DMV o povolení, protože testované vozy byly neustále pod kontrolou firemních techniků. Na svém názoru trvalo vedení firmy i po důrazných výzvách ze strany DMV. Kalifornské Ministerstvo pro motorová vozidla proto zrušilo registraci pro všech 16 vozidel Volvo VX90, zapojených do projektu ověřování autonomní jízdy v ulicích San Francisca, a tím donutilo firmu Uber k zastavení programu.
 
Rozhodnutí následuje po opakovaných výzvách DMV s upozorněním, že podnikne patřičné kroky poté, co Uber spustil program testování autonomních vozidel aniž by si vyžádal státem předepsané povolení pro tuto činnost. Uber tvrdil, že nepotřebuje povolení, protože testované vozy jsou neustále plně pod kontrolou techniků firmy, kteří sedí za volantem.
 
„Z technického hlediska fungují autonomní vozidla Uber stejným způsobem jako automobily vybavené moderními asistenčními systémy pomáhajícími řidiči, jako je například Autopilot firmy Tesla a jiné systémy, které automobilky nabízejí jako pomoc pro jízdu v dopravní zácpě,“ tvrdí Anthony Levandowski, vedoucí Uber Advanced Technologies Group.
 
Představitelé státu s tím ale nesouhlasí a v návaznosti na svůj požadavek a hrozbu přikročili k zákroku proti společnosti. Ředitelka DMV Jean Shiomotová proto Uber informovala, že registrace jeho vozidel byl zrušena, a vyzvala firmu, aby požádala o povolení k testování. „Bylo zjištěno, že registrace pro tato vozidla byla vydána nesprávně, protože nebyly řádně označeny jako zkušební vozidla," uvedla ve svém prohlášení.
 
Ačkoli byla firma Uber donucena stáhnout svá vozidla z ulic San Francisca, firma ve svém prohlášení uvedla: „Zdvojnásobíme své úsilí o vytvoření funkčních celostátních předpisů.“ Do té doby hodlá Uber hledat i jiná místa pro svůj pilotní program.