name | autoweek.cz

V ČR už je 140 plnicích CNG stanic

V ČR už je 140 plnicích CNG stanic

29.12.2016 | Vladimír Rybecký | Aktuality

V ČR už je celkem 140 veřejných CNG stanic a další zahájí provoz už v lednu. V průměru je dnes v každém kraji kolem 10 stanic, nejvíce, celkem 22, jich má kraj Středočeský.
V lednu 2014 bylo v ČR celkem 50 veřejných CNG stanic a koncem listopadu loňského roku bylo na Podzimní plynárenské konferenci Českého plynárenského svazu slavnostně vyhlášeno dosažení počtu první stovky veřejných CNG stanic v ČR. O rok později je jich dnes motoristům k dispozici již 140.
 
CNG už i u běžných čerpacích stanic
Z celkového počtu 140 CNG stanic je 60 u tradičních čerpacích stanic. Nové CNG stanice se otevírají u čerpacích stanic Benzina, MOL, OMV, Shell, Texaco, Total, EuroOil, D oil, Caroil, KaprOil, Marho, Kontakt, Q100 aj. Benzina má CNG stojan už u 30 čerpacích stanicích a uvažuje o rozšíření tohoto počtu na 80. V Evropě je asi 5000 CNG stanic.
 
Mezi čtyři největší investory patří Bonett Gas Investment, Vítkovice Machinery Group, innogy Energo a e.on Energie. Mimo veřejné stanice si dopravní podniky a soukromé společnosti budují své vlastní plnicí CNG stanice v podnikových areálech (např. DB Schenker, Linde Material Handling a mnoho dalších). Podnikatelé si kupují i soukromé menší domácí plničky.
 
„V roce 2017-18 by mohlo být v ČR už 200 plnicích CNG stanic, mnoho je před dokončením nebo ve výstavbě. Už zkraje roku 2017 se otevřou další CNG stanice např. v Náchodě, Turnově, v Těšovicích u Prachatic, Kyjově u Hodonína, další v Havlíčkově Brodu, také v Liberci a Třeboni, staví se také třeba už v Klatovech, ve Znojmě a dalších městech,“ říká člen Rady ČPS Jiří Šimek.
 
Přibývají CNG vozidla
V ČR jezdí kolem 16 000 CNG vozidel a každý rok jich přibývá kolem 4-5 tisíc. Některé vozové flotily, jakou má třeba Česká pošta, už mají více než tisíc CNG vozidel. Podíl CNG vozidel ve svém vozovém parku postupně zvyšuje u nás i např. přepravní služba GLS aj. Ekologické a úsporné CNG vozy již běžně využívají městské úřady, Policie, Hasičský záchranný sbor, zdravotnická zařízení atd. CNG jako alternativní palivo je nyní nejoblíbenější. Za tři roky přibylo v ČR také 600 nových bezprašných CNG autobusů - celkem jich jezdí v  50 městech více než tisíc. Podle Navigant Research by v roce 2025 mělo jezdit na světě již 40 milionů CNG vozidel.
 
Rostoucímu zájmu o koupi CNG vozidel přispívají i pobídky a dotace. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyhlásilo v ČR výzvu pro kraje a obce. Podpora pro osobní auta na CNG do 3,5 tuny činí 50 000 Kč. Dalších 10 000 Kč může být poskytnuto na ekologickou likvidaci starého vozu. Pro žadatele z řad obcí, krajů a jimi řízených organizací je připraveno jen na CNG vozy celkem 20 milionů korun (tj. na cca 400 CNG vozidel). Příjem žádostí běží až do 31. března 2017. Pro příští rok Ministerstvo životního prostředí uvažuje, že by mohla být finanční podpora CNG vozidel nastavena pro kohokoliv.