name | autoweek.cz

CES 2017: Bosch v Las Vegas představí chytrá řešení

CES 2017: Bosch v Las Vegas představí chytrá řešení

02.01.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Od 5. do 8. ledna 2017 bude Bosch na veletrhu spotřební elektroniky CES 2017 v Las Vegas předvádět, jak konektivita mění věci v partnery, společníky a pomocníky.
Bosch na veletrhu představí inovativní řešení pro následujících oblasti: chytrá domácnost, chytré město, propojená mobilita a senzorové technologie.
 
Řešení pro inteligentní město
Na veletrhu CES představí Bosch řešení z oblasti mobility, energetiky a techniky budov, bezpečnosti a digitální správy měst. Co se týče mobility, zahrnují vystavované technologie systémy pro monitorování prostředí a technologie propojeného parkování, jakož i správu vozového parku, e-mobilitu a řešení pro intermodální přepravu.
 
Sdílené parkování (Komunitní parkování): V městských obytných částech je velká poptávka po parkování u chodníku. S pomocí komunitního parkování si Bosch bere na starost hledání parkovacího místa a tím ulehčuje řidičům život. Během jízdy po ulici detekují ultrazvukové senzory dostupná místa a měří vzdálenost prostoru mezi zaparkovanými auty. Získané údaje se přenášejí do digitální mapy ulice, kde algoritmy Bosch vyhodnotí správnost údajů a vytvoří prognózy o situaci s parkovacími místy. Mapa zobrazovaná v reálném čase je dostupná vozidlům pohybujícím se v okolí a řidiči tak mají možnost dopravit se přímo k volným parkovacím místům. Pro rok 2017 jsou naplánovány pilotní projekty v USA. V současné době Bosch ve spolupráci s Mercedesem-Benz testuje koncepci sdíleného parkování ve Stuttgartu.
 
Propojená mobilita mění vozidlo v osobního asistenta
Bosch na veletrhu CES 2017 představí svou vizi řízení budoucnosti prostřednictvím nového koncepčního vozidla. Vedle domova a práce konektivita přetváří vozidlo ve třetí obytný prostor. Pomocí personalizované komunikace mezi vozidlem a řidičem bude v budoucnu možné bezpečně ovládat i stoupající výkon a komplexní služby. Kromě toho automatické řízení řidičům umožní věnovat se jiným úkolům, například využít svůj čas strávený ve voze k psaní e-mailů nebo k poslechu sdílené hudby nebo videa. V novém koncepčním vozidle představuje Bosch širokou řadu inovací:
 
- Rozpoznání tváře a inteligentní personalizace
Monitorovací kamera umožňuje rychlé rozpoznání tváře řidiče a od okamžiku, kdy řidič nastoupí do auta, nastavit vozidlo podle jeho osobních preferencí, např. volant, zrcátka, vnitřní teplotu a rozhlasovou stanici. Na cestách systém detekce ospalosti chrání bezpečnost: pokud řidič usíná nebo je nepozorný, auto ho upozorní a tím pomáhá předcházet kritickým situacím.
 
- Haptická odezva s neoSense
Díky dotykové obrazovce s haptickou odezvou budete tlačítka na dotykovém displeji vnímat jako opravdová. To umožní ovládat informační a zábavný systém bez toho, že by bylo nutné se na něj podívat a řidič tak může sledovat silnici.
 
- Křišťálově čistý displej díky OLED
Displeje OLED (organické elektroluminiscenční diody) byly poprvé integrovány do kabiny automobilu. Poskytují křišťálově čistý obraz.
 
- Digitální vnější zrcátka
Kamerový systém zrcátka je řešením na bázi kamery, které nahrazuje vnější zrcátka. Digitální technologie navíc umožňuje specifické zobrazení: na dálnici se pohled soustředí zejména na situaci za vozidlem, zatímco při jízdě městem rozšiřuje výhled a při jízdě v noci zvyšuje kontrast.
 
- Komunikace mezi automobilem a řidičem
V budoucnu bude rozhraní člověk-stroj HMI (Human Machine Interface) hrát ve vozidle stále důležitější roli, zejména pokud jde o autonomní řízení - například zda je autonomní řízení možné použít pro danou trasu. K předání odpovědnosti za řízení vozidla musí řidič po dobu několika sekund stisknout dvě tlačítka na volantu. Během autonomního řízení HMI řidiči ukazuje, co senzory prostředí vozidla detekovaly a kolik času zbývá do chvíle, kdy bude muset opět převzít řízení.
 
- Komunikace mezi automobilem a domácností
Prostřednictvím autonomního řízení mají řidiči k dispozici na centrálním displeji větší množství funkcí využívajících připojení k internetu, než kdyby sami řídili. Pomocí aplikace Smart home pro chytré domácnosti mohou na dálku ovládat např. topení nebo žaluzie, podívat se, co se děje kolem domu nebo zkontrolovat, jestli je v ledničce dost jídla. Stiskem tlačítka dokáže aplikace zaslat nákupní seznam doručovací službě.
 
- Komunikace mezi automobilem a jízdním kolem
Díky komunikaci mezi jednotlivými vozidly budou automobily budoucnosti informovány o dalších účastnících silničního provozu dlouho před tím, než je budou mít na dohled. V silničním provozu jsou snadno přehlédnutelná zejména jízdní kola skrytá za autobusy nebo nákladními vozidly. Na veletrhu CES Bosch představí komunikační spojení mezi novým koncepčním vozidlem a jízdním kolem.
 
- Integrované řešení pro platby Bosch
Bosch vytvořil řešení ePayment, které nabízí nové služby včetně standardizovaných platebních funkcí. Aby to bylo možné, byly s mnoha platebními systémy, včetně PayPal, podepsány potřebné dohody.
 
Komunikace mezi automobilem a servisem
Na veletrhu CES 2017 Bosch předvede, jak funguje propojený servis v souhře s webovými službami a aplikacemi pro rozšířenou realitu. V budoucnu bude plánování návštěv servisu pro řidiče a provozovatele mnohem snazší, což zlepší související pracovní postupy.
 
Služba tísňového volání pro automobily s možností dovybavení
Bosch představí na veletrhu CES službu Retrofit eCall - adaptér pro službu tísňového volání s možností dovybavení. Lze jej snadno umístit do cigaretového zapalovače: snímač zrychlení detekuje srážku a spustí tísňové volání. Přes aplikaci v chytrém telefonu jsou přenášena data, jako například poloha vozidla. Rovněž se analyzuje závažnost nárazu včetně automatické iniciace opatření. Pokud není srážka příliš závažná, řídicí středisko zavolá přímo řidiči a rozhodne, jestli je nutné přivolat servisní vozidlo nebo záchrannou službu. V případě, že řidič není schopen odpovědět, je ihned přivolána záchranná služba.
 
Aktualizace firmware na dálku (FOTA)
Propojené funkce a automatizované řízení volají po konzistentně spolehlivém fungování po celou dobu životnosti vozidla. To vyžaduje aktualizace softwaru, které lze uskutečnit přes cloud. Bosch nabízí vhodné komunikační řídicí jednotky a centrální počítač, zatímco ETAS a ESCRYPT (obě součástí Bosch Group) poskytují potřebné přenosové a šifrovací technologie zajišťující zabezpečení dat.