name | autoweek.cz

Evropská premiéra nového Jeepu Compass

Evropská premiéra nového Jeepu Compass

10.03.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Jeep na mezinárodním autosalonu v Ženevě 2017 představil kompaktní SUV Compass s mimořádnými schopnosti jízdy v terénu, překonávající běžné standardy tohoto segmentu.
V roce 2016 zaznamenal Jeep svůj nejlepší rok z hlediska prodeje. Registrace dosáhly téměř 105 000 kusů, což ve srovnání s rokem 2015 znamenalo nárůst o 19 %. Jeep se v roce 2016 stal třetí nejrychleji rostoucí značkou v Evropě.
 
Základem platforma FCA Small US Wide
Compass druhé generace slaví evropskou premiéru. Proti crossoveru první generace jde o vůz vytvořený s využitím platformy FCA Small US Wide jako např. Jeep Renegade nebo Fiat 500X a Fiat 500L. Compass je dlouhý 4420 mm a má rozvor náprav 2640 mm. Objem zavazadlového prostoru je 372 l resp. 878 l.
 
Pro Jeep představuje Compass klíčový přírůstek, protože rozšiřuje globální dosah značky tím, že vstupuje do mimořádně důležitého, celosvětově rostoucího segmentu. Compass nabízí kombinaci schopností pohonu 4x4, originálního ale současně moderního designu značky Jeep, spolehlivých jízdních vlastností na silnici a pokročilých a uživatelsky vstřícných systémů připojení.
 
Pohonné jednotky
Compass umožňuje volbu z přeplňovaného zážehového motoru a dvou turbodieselů, devítirychlostní samočinnou převodovku ZF nebo šestirychlostní přímo řazenou převodovku FPT a pohon 4x2 nebo 4x4.
 
Zážehový motor FIRE 1,4 MultiAir2 Turbo v kombinaci s přímo řazenou převodovkou a pohonem 4x2 poskytuje výkon 103 kW (140 k) a točivý moment 230 N.m, zatímco s automatickou převodovkou a pohonem 4x4 125 kW (170 k) a 250 N.m.
 
Vznětový motor 1,6 MultiJet II v kombinaci s šestistupňovou manuální převodovkou a pohonem 4x2 poskytuje výkon 88 kW (120 k) a točivý moment 320 N.m. Druhou variantou s pohonem 4x4 a oběma převodovkami je 2,0 MultiJet II se 103 kW (140 k) a 350 N.m nebo ve výkonnější verzi 125 kW (170 k) jen s automatickou převodovkou a pohonem všech kol.  
 
Inteligentní systémy pohonu 4x4
Nejlepší schopnosti v terénu v segmentu zajišťují dva inteligentní systémy stálého pohonu všech kol Jeep Active Drive a Jeep Active Drive Low. Druhý z nich nabízí i redukovaný převod. Oba dokáží v případě potřeby přenášet na kterékoliv kolo až 100 % dostupného točivého momentu. Oba rovněž zahrnují systém kontroly trakce Jeep Selec-Terrain, který nabízí až pět režimů (Auto, Snow, Sand a Mud plus exkluzivní režim Rock pro model Trailhawk). Compass využívá také odpojitelný pohon zadní nápravy a odpojení rozdělovací převodovky pro výrazné snížení spotřeby. Systémy Jeep Active Drive a Active Drive Low 4x4 průběžné zapínají pohon všech kol podle okamžité potřeby.
 
Vrcholná verze Trailhawk poskytne vynikající schopnosti jízdy v terénu prostřednictvím specifických off-roadových prvků: vyšší světlou výškou o 25 mm (tj. 229 mm), ochrannými kryty podvozku, zadními červenými tažnými oky, specifickou přední a zadní části pro dosažení vyššího nájezdového úhlu 29,1° vpředu a 33,1° vzadu, přechodového úhlu 23,7 °a 17“ kola obutá do off-roadových pneumatik. Pro ještě lepší off-roadové schopnosti modelu Trailhawk na úrovni Trail Rated systém Selec-Terrain obsahuje podsystém Selec-Speed Control s funkcí Hill-descent Control.
 
Různé alternativy podoby interiéru
V interiéru má lichoběžníková středová konzole charakteristický tvar značky Jeep. V ní je 5,0“, 7,0“ nebo 8,4“ dotykový displej systému UConnect a pod ním ovládací prvky včetně voliče převodovky, ovladače systému Selec-Terrain, elektronické parkovací brzdy, startovacího tlačítka ESS, ovladače klimatizace, hlasitosti audio systému a zásuvky pro dobíjení mediálních zařízení.
 
Compass nabízí celkem tři nové systémy UConnect (UConnect 5.0, 7.0 a 8.4NAV), které poskytují rozsáhlé možnosti komunikace, zábavy a navigace. Přístrojový panel je opatřen 3.5“ nebo 7“ informačním LED displejem.
 
Virtuální prohlídka
Příchod nového modelu Compass oslaví speciální verze Opening Edition, která nabídne rozsáhlou výbavu a prvním zájemcům i flexibilní finanční řešení. Jeep Compass se u prodejců Jeep objeví v létě, ale předobjednávky na verzi Compass Opening Edition už byly ve vybraných evropských zemích zahájeny.
 
Pro zákazníky toužící vyzkoušet si Compass ještě před jeho příchodem do showroomů připravila značka Jeep inovativní řešení - technologii Tango založenou na rozšířené realitě pro chytré telefony. Ta se objeví u prodejců na vybraných trzích. Technologie Tango je velmi jednoduchá pro použití a byla vyvinuta ve spolupráci se společnostmi Google, Lenovo a Accenture. Zákazníkům umožní prozkoumat v prostředí virtuální reality všechny atributy vozu.