name | autoweek.cz

Londýnská taxi se testují v mrazu

Londýnská taxi se testují v mrazu

06.04.2017 | Ivana Rybecká | Aktuality

Společnost London Taxi (LTC) dostala s příchodem nového majitele v podobě čínské automobilky Geely novou energii. V rámci nejrozsáhlejšího testovacího programu ve své 98leté historii vzala nový elektrický černý taxík na polární kruh a připravuje rozšíření výroby o dodávková vozidla.
Ředitel kvality společnosti LTC Wolfram Liedtke řekl: „Naše nové taxi prochází vývojem se dvěma klíčovými principy - kvalitou a vytrvalostí má splnit potřeby náročné služby taxíku. V současnosti se blížíme ke konci našeho vývojového programu a brzy výrobek předáme do sériové výroby v našem novém výrobním zařízení v Ansty poblíž Coventry.“
 
Nejtvrdší testy v historii
Úplně nové elektrické černé taxi společnosti London Taxi prochází vyčerpávajícím režimem zimního testování. Testy se konají při teplotě -15 °C, aby se zajistilo, zda akumulátory a tím i dojezd vozidla nejsou nepřiměřeně ovlivněny chladným počasím. Technici rovněž kontrolují topení a větrání v kabině. Analyzuje se také přilnavost, ovladatelnost a viditelnost. Tento režim prověření výkonnosti vozidla v nejtvrdších podmínkách je nastaven tak, že vůz bude v obrovské lednici zchlazen na -49 °C, aby se zajistil jeho spolehlivý rozjezd za studena.
 
Zpětná vazba od řidičů taxi je rovněž obrovsky důležitou součástí vývoje tohoto vozidla. Steve McNamara, generální sekretář LTDA (Licensed Taxi Drivers Association) se k LTC se připojil na část testovacího programu. „Bylo skutečně úžasné vidět nový černý londýnský taxík, jak prochází testy v tak extrémním podnebí a vede si při nich tak skvěle,“ komentoval McNamara.
 
Nová automobilka v Coventry postavená Číňany
Společnost London Taxi nedávno oznámila oficiální otevření první britské automobilky vyhrazené pouze k výrobě elektrických vozidel s delším dojezdem. V nové moderní továrně v Ansty u Coventry se budou vyrábět první cíleně vyvinutá elektrická taxi na světě určená pro masový trh.
 
LTC, která je ve 100% vlastnictví čínské automobilky Geely (ta vlastní i švédskou automobilku Volvo Cars), investovala do výstavby nového závodu a vývoje nové generace londýnského taxi více než 300 milionů liber. Dodatečné investice do vývojového centra zvýšily celkové investice mateřské společnosti Geely o dalších 25 milionů liber.
 
Taxi, které se bude v továrně v Ansty vyrábět, se bude dodávat nejen do Londýna, ale bude se vyvážet i do celého světa. Nové investice a expanze LTC vytvořily přes 1000 nových pracovních míst včetně 200 míst pro inženýry a 30 učňovských míst.
 
Špičková kvalita využívající spolupráci s Volvo Cars
Objem výroby závodu bude více než 20 000 vozů ročně. Zde vyráběná vozidla jsou navrhována pro jediný úkol: být těmi nejlepšími komerčními vozidly na světě s ultranízkou hodnotou emisí. Nové taxi používá osvědčené technologie a komponenty elektrického pohonu Volvo Car s novou odlehčenou platformu pro elektromobily. Přitom si uchovávají celosvětově proslulý legendární design.
 
Všechny vozy vyrobené v této továrně projdou nejpřísnějším testovacím režimem v historii společnosti. Každé testované vozidlo urazí téměř 500 000 km, často v extrémních podmínkách, aby se zajistilo, že vyhovuje jakémukoli městu. Tento program LTC umožní dodávat nejlepší městská komerční vozidla na světě, splňující nejvyšší úroveň kvality, spolehlivosti a využitelnosti. Jsou unikátní tím, že jsou cíleně navržená pro náročné každodenní jízdy.
 
Úplně nový elektrický taxík se v Londýně začne prodávat ve čtvrtém čtvrtletí 2017 a po celém světě začátkem roku 2018. Nový vůz bude významně konkurenceschopný vzhledem k jeho podstatně nižším provozním nákladům oproti tradičním vozům taxi.
 
Nejen taxi, ale i elektrické dodávky
Po nové generaci taxi budou následovat další deriváty, odvozené na bázi této nové elektromobilní platformy od Volvo Cars. Při oficiálním otevření nového vývojového, výzkumného a výrobního zařízení LTC v Ansty společnost oznámila, že z linky zde bude sjíždět ještě druhý vůz, kterým bude specializovaná elektrická lehká užitková dodávka s prodlouženým dojezdem.
 
Toto nové, velmi flexibilní užitkové konkurenceschopné vozidlo pomůže vlastníků vozových parků po celém světě snížit jejich provozní náklady a zlepšit kvalitu ovzduší v městských oblastech. Bude splňovat nejvyšší požadavky na užitková vozidla zaměřená na dodávky a distribuci na „poslední kilometr“ i na sektor údržby.