name | autoweek.cz

Nový Phantom VIII: pro každého jiný

Nový Phantom VIII: pro každého jiný

28.07.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Rolls-Royce představil nový Phantom. Nejluxusnější automobil světové produkce posouvá možnosti personifikace na zcela novou, skutečně uměleckou úroveň.
Phantom už 92 let představuje vrchol toho, co britský výrobce luxusních automobilů nabízí těm nejnáročnějším zákazníkům. Nový Phantom VIII se prvním zákazníkům začne dodávat během příštího roku. Základní cena se bude pohybovat na hranici 400 000 liber, tedy 11,5 milionu Kč.
 
Nová hliníková platforma
Dosud se vozy Rolls-Royce nové generace vyráběly s využitím platforem převzatých od BMW Group. Platilo to i o předchozí generaci modelu Phantom, která byla první vyvinutou po převzetí značky BMW Group. Phantom VII byl uveden na trh před 14 lety a jeho výroba skončila v tomto roce.
 
Nový Phantom VIII se bude vyrábět v Anglii s využitím vlastní hliníkové platformy. Ta má o 130 kg nižší hmotnost a přitom má o 30 % větší tuhost než dosavadní platforma BMW. Unikátní povrchová úprava přitom snižuje hluk pronikající do vozu o 10 % při rychlosti 96 km/h.
 
Phantom VIII dostal modernější podobu, byť je tradiční ocelová mřížka chladiče vyšší než dosud. Je mnohem lépe začleněna do celého konceptu karoserie. Osvětlení vozu kombinuje laser a LED.
 
Nová úroveň personifikace
Noblesní automobilka se snaží posunout možnosti personalizace vozu na zcela novou úroveň především řešením přístrojové desky jako uměleckého díla s využitím děl oblíbených umělců majitele vozu pokud se podaří získat jeho souhlas.
 
Pro zadní sedadla si mohou zákazníci zvolit individuálně řešené podloketní opěrky, sedadla s centrální konzolí, sedadla pro komfortní oddech nebo pro spaní. Konzole mezi sedadly zahrnuje kabinet pro nápoje se sklenkami na whisky nebo sekt a chladicí box.
 
Do přední konzole je zapracován ovladač iDrive obdobný jako ve vozech BMW. Displej nemá dotykové ovládání, protože doteky by na něm zanechávaly stopy, ale řidič má k dispozici dotykový 12,3“ TFT displej nahrazující tradiční ovladače. I Rolls-Royce jde s dobou, takže novinkou v Phantomu VIII jsou moderní komunikační funkce včetně wi-fi hot spotu.
 
Phantom VIII je připraven na nerovnosti
Vůz je vybaven stereokamerami systému Flagbear, které analyzují silnici před vozem, a podle toho se nastavuje vzduchové pérování s automatickou regulací světlé výšky, aby se vůz lépe vypořádal s nerovnostmi silnice. Přední kola jsou zavěšena na dvojitých lichoběžnících, zatímco zadní náprava je pětiprvková. Systém řízení všech kol usnadňuje manévrování v malé rychlosti.
 
Phantom VIII pohání modernizovaný motor V12 6,75 l přeplňovaný dvěma turbodmychadly. Jeho výkon vzrostl na 420 kW (563 k) a točivý moment na 900 N.m. Převodovka je osmistupňová samočinná ZF vybavená satelitní podporou SAT připravující na základě znalosti trasy optimální strategii řazení. Umožňuje vozu zrychlit z 0 na 100 km/h za 5,3 s. Největší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.