name | autoweek.cz

Kia představuje studii Proceed Concept

Kia představuje studii Proceed Concept

21.09.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Kia na mezinárodním autosalonu IAA 2017 ve Frankfurtu vedle několika nových modelů odhalila i studii Proceed naznačující směřování příští generace modelové řady cee’d.
Studie Kia Proceed prozrazuje design příští generace modelové rodiny cee’d. Vznikla v evropském návrhářském centru Kia sídlícím ve Frankfurtu v sousedství výstaviště, kde právě probíhá autosalon IAA. Koncept současně uvádí pro značku Kia zcela nový typ karoserie liftback, který ovšem automobilka označuje jako prodloužený hot-hatch.
 
Proceed využívá světlo ke zdůraznění prodloužené karoserie se splývavou zádí. Koncept představuje prvek Luminline, podsvícený profil prosklení, který řidiče vítá při příchodu k vozu. Po setmění tvoří markantní optický znak, který zdůrazňuje tvar vozu. Splývavou linii karoserie podtrhuje absence středních sloupků. Na neotřele pojatou linii střechy navazuje výklopná záď s vrstvenými výdechy vzduchu a zvlněným povrchem zadního světelného proužku. Nově pojatý koncept ovšem používá i již tradiční designové motivy Kia.
 
Čtyři samostatná a vzájemně propojená sedadla mají dělená opěradla fixovaná kovovými exoskeletony. Přístrojový panel a horizontální panel s infotainmentem zobrazují tři barevně odlišené jízdní režimy: lávově červenou pro režim GT, lesní zeleň pro režim Eco a bílou pro režim Autonomní jízdy. V minimalisticky členěné, ergonomicky navržené středové konzoli jsou umístěny hliníkové ovladače, které čerpají inspiraci z haptických strojových pohybů ovladačů špičkových audio přístrojů. Střízlivá konzole je podepřena viditelným nosníkem z uhlíkových vláken, který probíhá podél celého interiéru vozidla.
 
Hlavní návrhář společnosti Kia Motors Europe Gregory Guillaume ke konceptu řekl: „Mnoho evropských řidičů hledá výkonné alternativy pro třídveřové hot-hatche, a tak jsme přemýšleli o návrhu odlišného atraktivního zástupce naší modelové řady cee’d. Prodloužený hot-hatch, který zde vidíte, by pro nás mohl být alternativou. Jedná se o třetí typ karoserie - zachovává si sportovní charakter modelu pro_cee’d, ale byl přepracován tak, aby byl kombinací nápadného nového vizuálního vzhledu s příměsí praktické univerzálnosti. Studie Proceed je vizí toho, jak upravit a oživit energického ducha modelu pro_cee’d pro novou generaci řidičů.“