name | autoweek.cz

AutoBest testoval ve Vairanu

AutoBest testoval ve Vairanu

02.12.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Tradiční test finalistů ankety AutoBest, hledající to nejlepší auto ke koupi pro běžné evropské motoristy, už podruhé proběhl v testovacím areálu Vairano. Jako obvykle byly testy spojeny s prezentací všech finalistů, kterých je letos tentokrát šest.
Hlasování 31 porotců, kde každý zastupuje jednu evropskou zemi, poslalo tentokrát do finále šest vozů, přičemž mnoho nechybělo, aby jich bylo dokonce sedm. Nakonec u jednoho z uchazečů nebylo jisté, zda bude v prodeji v požadovaném počtu zemí. Šestice finalistů nicméně velmi přesně vystihuje současné trendy evropského trhu, kde se stále více prosazují crossovery a SUV různých velikostí, nicméně i nadále jim úspěšně čelí především malé a kompaktní hatchbacky.
 
Akce začala prvním seznámením se všemi vozy na překvapivě hodně rozbitých silnicích v okolí městečka San Genesio Ed Uniti na předměstí Milána. Do Itálie dorazilo 30 z 31 porotců.
 
Prezentace vozů
Poté setkání pokračovalo v areálu ASC Editoriale Domus. Tam se uskutečnily prezentace jednotlivých značek s přesně danými pravidly - 10 minut dlouhé vystoupení a poté 15 minut otázek a odpovědí, přičemž se mohli zapojit všichni přítomní, tedy i zástupci ostatních značek.
 
Prezentace probíhaly v abecedním pořadí, takže začínal Citroën. Nejvyšší představitelka francouzské značky Linda Jacksonová svým emociálním vystoupením, přibližujícím strategii značky a jakou roli v ní hraje malý crossover C3 Aircross, nastavila ostatním hodně vysoko laťku.
 
Ředitel vývoje kompaktních vozů Stefan Menzinger se spolu s tiskovou mluvčí evropského Fordu Oksana Polovaya zaměřili především na luxusní výbavu a jízdní vlastnosti nové Fiesty. Podobně mluvčí Honda Europe Nik Pearson se v doprovodu šéfa vývojového týmu rovněž zaměřil zejména na techniku nové generace modelu Civic, přičemž velký důraz kladli na speciální verzi Type R, která se ovšem poněkud vymyká kritériím AutoBest.
 
Opel vyslal silnou sestavu se ředitelem komunikace Jeanem-Philippem Kempfem a ředitelem programu kompaktních vozů Thomasem Overhausem. Ti nejprve omluvili nepřítomnost generálního ředitele Michaela Lohschellera, který musel dát přednost naléhavému jednání s koncernovým šéfem Carlosem Tavaresem. Jejich vystoupení ukázalo, že u Opelu se na prezentaci velmi dobře připravili, neboť se zaměřili především na ty přednosti vozu Grandland X, které jsou důležité z hlediska kritérií AutoBest.
 
Podobně šéf komunikace Seatu Roberto Toro mohl zhodnotit zkušenosti značky získané před rokem, kdy zvítězil model Ateca. Ve své dynamické prezentaci vyzdvihl všechny přednosti nové generace modelu Ibiza s důrazem na hodnocení AutoBest.
 
Naopak pro Volkswagen, zastupovaný šéfem marketingu modelu T-Roc Janem Theunerem, prezentace znamenala sbírání prvních zkušeností, takže se víc zaměřoval na emoce, design a zvláštní výbavy.
 
Celkově měly všechny prezentace velmi dobrou úroveň. Časový limit ale i zkušenosti z minula vedou představitele značek k tomu, aby se zaměřovali na ty skutečně podstatné věci. Rovněž odpovědi na často velmi nepříjemné otázky je třeba hodnotit vysoko.
 
Testovací jízdy
Druhý den následovaly jízdy na okruhu ASC ve Vairanu. Zde byly připraveny speciální testy pro ověření ovladatelnosti vozů v sériích rychlých a pomalých zatáček, chování vozu při intenzivním brzdění z vysoké rychlosti na suchu a při vyhýbacím manévru, činnost elektronických systémů při jízdě na mokrém povrchu a komfort jízdy na různých typech často velmi nekvalitního povrchu. Je třeba zdůraznit, že zde nejde o tradiční srovnávací test, ale o poznání toho, jak se vozy chovají v extrémních situacích, které mohou v běžném provozu nastat.
 
Nyní porotce čeká nelehký úkol všechny získané informace vyhodnotit a na jejich základě ocenit vozy na základě 13 přesně definovaných kritérií, zahrnujících i další důležité faktory, jako je cena, provozní náklady, servisní zázemí atd.
 
K dojmům a informacím, získaným ve Vairanu, se ještě budeme v následujících týdnech vracet, a to i po té, co už budeme znát vítěze. Toho zajímavého, jsme se zde totiž dozvěděli opravdu mnoho.
 
Vítěz bude oznámen už ve druhém prosincovém týdnu. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen i vítězům dalších kategorií proběhne 7. února 2018 v rakouském Salcburku.