name | autoweek.cz

Valeo v Praze vytváří budoucnost

Valeo v Praze vytváří budoucnost

17.04.2018 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Technologická společnost Valeo je v epicentru mnoha revolucí v automobilovém průmyslu. Vývoj revolučních technologií v oblastech elektrifikace, autonomních vozidel a digitální mobility realizuje i Valeo R&D centrum v Praze.
Společnost Valeo je dodavatelem a partnerem všech výrobců vozidel po celém světě. Kromě dodávek pro automobilovou prvovýrobu zásobuje i trh náhradních dílů (aftermarket představuje 13 % obratu firmy). Valeo nabízí inovativní produkty a systémy které přispívají ke snižování emisí CO2 a vývoji intuitivního řízení. Valeo coby vedoucí společnost ve vývoji intuitivního řízení rozšiřuje v České republice centrum výzkumu a vývoje zaměřené na špičkové komfortní a asistenční systémy řízení.
 
Valeo v čele vývoje ve všech oblastech
Tři technologické a sociální revoluce určují nejnovější historický vývoj v automobilovém průmyslu: elektrifikace, autonomní vozidla a digitální mobilita. Tyto tři vzájemně propojené revoluce přinášejí radikální proměnu automobilů a způsobu, jakým je používáme. Přitom vozidlo v klasickém pojetí postupně ustupuje do pozice chytrého auta podobně, jako byl telefon nahrazen chytrým telefonem.
 
Skupina Valeo je v epicentru všech těchto tří revolucí. Navrhuje a vyrábí produkty technologicky na vysoké úrovni, které jsou určeny k tomu, aby zaujímaly stále významnější postavení ve vozidlech budoucnosti, která už není moc vzdálená. Více než 12 milionů aut po celém světě je vybaveno automatickými parkovacími systémy Valeo.
 
V České republice Valeo vyvíjí nové technologie, které pomáhají ve vývoji elektrických, autonomních i propojených automobilů, které budou cenově dostupné a přizpůsobitelné individuálním potřebám a preferencím každého uživatele.
 
Elektrická revoluce
Valeo, coby průkopník a současně světová jednička v elektrifikaci vozidel, dokáže nabídnout řešení pro všechny tři základní typy elektrických systémů - od mild-hybridů až po vysoce výkonná řešení. Technická řešení pro elektrifikaci od skupiny Valeo pokrývají celé spektrum požadavků pro všechny segmenty vozidel od malých městských aut až po SUV či prémiové sedany.
 
Revoluce v oblasti autonomních a propojených automobilů
Vývoj autonomního automobilu spočívá v řadě postupných etap, zahrnujících postupné zavádění automatizovaných funkcí. Výchozím bodem této revoluce jsou senzory, které osobním automobilům i prostředkům hromadné dopravy umožňují zjistit a pochopit informace o prostředí, v němž se pohybují. Valeo nabízí nejširší spektrum senzorů v automobilovém průmyslu zahrnující ultrazvukové snímače, kamery, systémy LiDAR (detekce pomocí laseru) či radary. S technologií SCALA je Valeo první a zatím jediný výrobce v oblasti automotive, který sériově vyrábí laserové skenery (LiDAR) - jako úplně první LiDAR Valeo použilo Audi v nové generaci modelu A8.
 
Cílem vývoje ve společnosti Valeo nejsou vlastní autonomní automobily. Valeo chce být dodavatelem nejvyspělejších technologií. Proto nově vyvíjené technologie prezentuje na zkušebních vozidlech. Plně autonomní předváděcí vozy Valeo mají za sebou 24 hodin jízdy po pařížském okruhu a cesty po Evropě i Spojených státech.
 
Inovace srdcem strategie skupiny Valeo
Inovace je základním kamenem strategie společnosti Valeo. Oddělení výzkumu a vývoje mělo v roce 2017 rozpočet téměř 1,9 miliardy eur, což je 12 % z tržeb. V roce 2017 Valeo po celém světě podalo více než 2000 žádostí o patent. Týmy ve 20 výzkumných a 35 vývojových centrech po celém světě neustále vylepšují nejpokročilejší schopnosti v oblastech umělé inteligence (AI), strojového učení a big data a vytvářejí nová inovativní technologická řešení.
 
Valeo, klíčový hráč v českém automobilovém průmyslu
Valeo je v České republice od roku 1995, kdy zde otevřela první továrnu v Rakovníku. Poté ji následovaly další výrobní závody v Žebráku (2001), Humpolci (2002) a Podbořanech (2006). Valeo v České republice vytváří vysoce kvalifikovanou práci. V současnosti je s více než 4500 zaměstnanci v pěti závodech jedním z největších zaměstnavatelů v oblasti automotive v České republice. V nadcházejících letech plánuje další obchodní růst a vytvoření několika set nových pracovních míst.
 
Valeo R&D centrum v Praze
Výzkumné a vývojové aktivity byly založeny v roce 2002 v Praze s původním zaměřením na klimatizační jednotky a ovládací panely do automobilů. V roce 2013 se v Praze nastartovala nová aktivita - vývoj senzorů, software a systémů pro automatizované řízení a parkování.
 
V roce 2017 bylo R&D centrum přesunuto do zcela nové budovy za více než 600 milionů korun. Dnes má rozlohu 9000 m2, z nichž třetinu zabírají moderní laboratoře vybavené nejmodernějšími testovacími technologiemi. Centrum je obklopeno zkušební tratí zaměřenou na testování automatických parkovacích systémů. Více než 700 zaměstnanců zajišťuje kompletní vývojový proces od analýzy požadavků zákazníků přes software, hardware, mechanický návrh až po testování na zkušební dráze a v reálných podmínkách provozu.
 
Nová budova za 125 milionů korun o rozloze 2300 m2 poskytuje kancelářské a zkušební kapacity pro dalších 250 inženýrů. Stavební práce skončily v lednu 2018, oficiální uvedení do provozu se uskutečnilo v dubnu.
 
Výzkumné a vývojové centrum v Praze je plně autonomní. Má unikátní postavení i v globálním měřítku. Pracuje vysoce efektivně, protože vše potřebné je zde pod jednou střechou vč. vlastní výroby prototypů a prostoru pro testování.
 
Součástí R&D v Praze je od roku 2013 i zkušební dráha v Milovicích na bývalém vojenském letišti, které je jedinečným zkušebním zařízením v rámci skupiny Valeo. Umožňuje nejen počáteční testování softwaru, testování automatických parkovacích systémů nebo autonomních scénářů nouzového brzdění podle norem EuroNCAP, ale díky délce hlavní dráhy může sloužit i pro rychlostní testování radarů, laserových senzorů a funkcí, jako je udržování v jízdním pruhu nebo adaptivní tempomat.