name | autoweek.cz

Valeo otevřelo novou továrnu v Rakovníku

Valeo otevřelo novou továrnu v Rakovníku

21.09.2019 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Valeo otevřelo v České republice novou továrnu. Je určena pro výrobu elektronických součástek do komfortních a asistenčních systémů vozidel. Slavnostní zahájení se uskutečnilo za účasti předsedy představenstva a generálního ředitele skupiny Valeo Jacquese Aschenbroicha.
Valeo investovalo do výstavby nového závodu v Rakovníku 880 milionů korun. Má 11 000 m2 výrobních a 2300 m2 kancelářských prostor. Kromě široké škály interiérových ovládacích panelů a jiných zařízení HMI (human-machine interface) se budou na celkem 25 nových výrobních linkách vyrábět i ultrazvukové senzory, což jsou klíčové prvky pro autonomní řízení a automatické parkování.
 
„Tato investice, již pátý výrobní závod v zemi potvrzuje náš závazek investovat a rozvíjet se v České republice, která je v srdci evropského automobilového průmyslu. Jsme zde přítomni již 25 let, zaměstnáváme 4500 lidí a generujeme tržby ve výši 800 milionů eur ročně a to nejen ve výrobě, ale i v jednom z nachů nejdůležitějších vývojových center,“ řekl při slavnostním otevření továrny předseda představenstva a generální ředitel skupiny Valeo Jacques Aschenbroich.
 
Stávající závod Valeo v Rakovníku bude i nadále vyrábět klimatizační systémy pro vozidla se spalovacími motory i elektrická vozidla, jakož i přední masky s aktivní mřížkou chladiče. Tyto systémy mohou pomoci snížit spotřebu paliva vozidla a tím i emise CO2.
 
Valeo je dnes jedním z největších zaměstnavatelů v automobilovém průmyslu v České republice. Na šesti svých pracovištích má Valeo v ČR téměř 4500 zaměstnanců. V České republice působí od roku 1995, kdy otevřelo svůj první závod v Rakovníku. Následně byly v Žebráku (2001), Humpolci (2002) a Podbořanech (2005) otevřeny další tři závody na výrobu klimatizačních systémů, systémů recirkulace výfukových plynů, ovládacích panelů, předních masek a hydraulických komponentů.
 
V roce 2002 bylo v Praze zřízeno vývojové centrum. Výzkumná a vývojová činnost byla původně zahájena jako inženýrská kancelář zaměřená na mechanické navrhování klimatizačních jednotek a interiérových ovládacích panelů. V roce 2013 byla činnost rozšířena o vývoj senzorů, softwaru a systémů pro automatizovanou jízdu a automatizované parkování. Následovalo otevření testovacího polygonu v Milovicích umožňující vysokorychlostní a nízko rychlostní manévry pro ověřování pokročilých jízdních asistenčních systémů a testování možných scénářů automatizované jízdy.
 
Skupina Valeo plánuje v nadcházejících letech zajistit významný obchodní růst a vytvořit v zemi dalších několik set pracovních míst. Za tímto účelem mají všechny závody plány na zvýšení výrobní i vývojové kapacity.