name | autoweek.cz

Úspěšný průkopník elektromobility BMW i3

Úspěšný průkopník elektromobility BMW i3

07.01.2020 | | Aktuality

BMW i3 je v prodeji již od roku 2013. Od začátku výroby v Lipsku BMW za šest let tohoto kompaktního elektromobilu již prodalo 165 000 kusů.
Jak uvádí BMW, i3 je nejprodávanějším elektromobilem v prémiovém kompaktním segmentu a jeho prodej stále roste. Skupina BMW proto bude pokračovat ve vývoji tohoto vozidla a plánuje prodloužení jeho výroby do roku 2024. Poté ale nemá mít tento model přímého následovníka, což BMW oznámilo už v září loňského roku.
 
Nyní mnichovská automobilka v Evropě zvyšuje maximální počet najetých kilometrů spojený s osmiletou záruční dobou z dosavadních 100 000 na 160 000 km. BMW přitom uvádí, že někteří z prvních zákazníků najeli s původními akumulátory více než 200 000 km. Zajímavé je, že záruka na akumulátory v i3 v USA dosáhla 100 000 mil (160 000 km) mnohem dřív a až nyní se rozšiřuje i na Evropu.
 
Při uvedení na trh v roce 2013 byla kapacita akumulátorů v BMW i3 22,6 kWh. První aktualizace přišla v roce 2016 s navýšením kapacity na 33 kWh. Použitím nových článků Samsung se 120 Ah se v září 2018 celková kapacita zvýšila o téměř 30 % na 42,2 kWh, což zvýšilo dojezd podle WLTP na 285 až 310 km. To odpovídá nárůstu asi o 50 % ve srovnání s BMW i3 první generace. Další aktualizace kapacity akumulátorů by měla brzy následovat.
 
Na veletrhu spotřební elektroniky CES 2020 (Consumer Electronics Show) se představuje BMW i3 Urban Suite. Společnost BMW Group v tomto konceptu slibuje zážitek z mobility vytvořený přesně na míru podle individuálních potřeb a požadavků cestujících. Interiér vozu prošel kompletní přestavbou - beze změny zůstaly pouze sedadlo řidiče a přístrojová deska. Interiér se stal místem, které nabízí relaxační atmosféru na úrovni útulného hotelu jako ideální místo pro odpočinek, vychutnávání si zábavního systému či umožňující plné soustředění na práci. Toho se podařilo dosáhnout rozměrným a pohodlným křeslem s opěrkou na nohy, super rychlým internetovým propojením pomocí sítě 5G, ze stropu výklopným displejem a ozvučením Sound Zone.
 
BMW i3 Urban Suite představuje i krok k naplňování udržitelné mobility. Pro čalounění se využívají látky z recyklovaných materiálů, které se kombinují s certifikovaným dřevem či kůží vyčiněnou olivovým olejem. Koberečky na podlaze jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů.
 
V Mnichově přestavěli řadu standardních modelů BMW i3 do verze Urban Suite, přepravili je do Las Vegas aby tam v reálném provozu sloužily pro dopravu v ulicích města.