name | autoweek.cz

Exkluzivní sedan DS 9 s plug-in hybridním pohonem E-Tense

Exkluzivní sedan DS 9 s plug-in hybridním pohonem E-Tense

29.02.2020 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Nový velký stylový sedan DS 9 rozšíří nabídku francouzské prémiové značky DS Automobiles. Hlásí se k historickému dědictví a slibuje nejvyšší kvalitu francouzských řemesel v automobilovém průmyslu.
DS 9 byl vytvořen s využitím nejnovější verze platformy EMP2. Je dlouhý 493 cm a díky dlouhému rozvoru 290 cm nabízí DS 9 dostatek místa i na zadních sedadlech. K tomu přidává vysokou úroveň odborných znalostí techniků automobilky přinášející vysoký komfort sezení pod označením DS Lounge. Důraz je při tom kladen na elegantní a ušlechtilé materiály. Klimatizovaná sedadla s masážní funkcí umožní, aby si každý cestující upravil svůj individuální komfort sezení.
 
Plug-in hybridní pohon E-Tense kombinuje přeplňovaný zážehový motor s elektrickým pohonem a akumulátorem s kapacitou 11,9 kWh. Poskytuje systémový výkon 165 kW (225 k)  a umožňuje dojezd na čistě elektrický pohon mezi 40 a 50 km (cyklus WLTP). Elektromotor o výkonu 80 kW (110 k) s točivým momentem 320 N.m přes osmistupňovou automatickou převodovku podporuje zážehový motor při předjíždění a při rozjezdu. DS 9 využívá systém rekuperace energie, který dobíjí akumulátor při zpomalování nebo brzdění.
 
Později bude nabídka rozšířena o další dva pohony E-Tense: s výkonem 184 kW (250 k) a prodlouženým dojezdem a verzi s výkonem 264 kW (360 k) s inteligentním pohonem všech kol. K tomu se přidá zážehový motor PureTech s výkonem 165 kW (225 k).
 
Aktivní pérování na základě dat ze snímačů sklonu, akcelerometrů a kamery analyzuje podmínky na vozovce, předvídá nárazy od silnice a reaguje na ně pomocí nepřetržitého ovládání tlumičů. Data se přenášejí do počítače, který nezávisle řídí jednotlivé kolo.
 
DS Drive Assist pomocí senzorů a kamery automaticky udržuje vůz v jízdním pruhu až do rychlosti 180 km/h a udržuje vzdálenost k vozidlu vpředu. Adaptivní tempomat je spojen se systémem start-stop, který při stání po dobu kratší než 3 s vozidlo automaticky znovu nastartuje. Při delším stání stačí stisknout tlačítko nebo sešlápnout plynový pedál, aby se vůz znovu rozjel. Systém DS Drive Assist tak připravuje cestu pro semiautonomní řízení.
 
DS 9 se může pochlubit vynikajícím uzpůsobením pro jízdu v noci kombinací systému osvětlení DS Active LED Vision s možností pěti nastavení osvětlení a unikátního systému DS Night Vision, který využívá pro noční vidění infračervenou kameru umístěnou v přední části mřížky. Ta detekuje chodce a zvířata do vzdálenosti 100 m před vozidlem. Řidič vidí prostor před vozidlem na displeji přístrojové desky, kde jsou lidé a zvířata zvýrazněni žlutými a poté červenými značkami.
 
DS Smart Access umožňuje otevřít a spustit DS 9 bez klíče pomocí aplikace MyDS. Když se řidič přiblíží k vozidlu, objeví se zapuštěné kliky dveří. Vzhledem k tomu, že vozidlo často řídí různí lidé, může majitel zapůjčit svůj model DS 9 až pěti řidičům, aniž by musel klíč předat. Vlastník může omezit dobu použití pro každý z pěti vybraných ovladačů.