name | autoweek.cz

Koronavirus zatřásl evropskými trhy

Koronavirus zatřásl evropskými trhy

14.04.2020 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Uzavření prodejen, výrazné omezení fungování úřadů pro registrace vozidel a související faktory způsobily zásadní pokles množství nově registrovaných vozidel v celé Evropě. Vzhledem k tomu, že jako jeden z mála ruský trh vykázal růst, postoupil na třetí místo v Evropě.

Podle údajů, které získala agentura Autostat od národních asociacích evropských výrobců automobilů, se v březnu stala evropským lídrem v prodeji automobilů Velká Británie, kde bylo nově registrováno 254 684 vozů (meziročně -44,4 %). Podle britské Společnosti výrobců automobilů a prodejců automobilů SMMT se jedná o největší pokles poptávky od hospodářské krize v roce 2009. Stejně jako jinde byl vyvolán uzavřením obchodních zastoupení v souladu s vládními doporučeními, která mají zabránit šíření koronaviru. Ve Velké Británii ovšem k uzavření obchodů přikročili později než ve většině ostatních evropských zemí.
 
Druhé místo mezi evropskými trhy vykázalo Německo s 215 199 prodanými vozy (meziročně -37,7 %). Pokud při posuzování evropského automobilového trhu vezmeme v úvahu i Rusko, tak to se v evropském žebříčku posunulo na třetí místo. Ruský automobilový trh v březnu podle předběžných dat agentury Autostat vykázal růst na 153 000 vozidel. Další je Francie s výsledkem bylo 62 668 prodaných vozů (-72,2 %) a Španělsko uzavírá pětici největších evropských trhů s prodejem 37 644 aut (-69,3 %). V Itálii se v březnu trh s novými auty prakticky zhroutil o 85,4% a dosáhl 28 326 nově registrovaných aut.
 
V České republice se prodej nových osobních aut meziročně propadl o 36,32 % na 13 685 vozů, což je nejnižší hodnota od října 2010. Jak ale upozorňuje Svaz dovozců automobilů SDA, tento údaj je do jisté míry zkreslen setrvačností procesu prodeje a následné registrace vozidel. Proto celkové údaje za měsíc březen nemusejí plně odrážet skutečný stav.