name | autoweek.cz

Plug-in hybridní XCeed a Ceed Sportswagon v prodeji

Plug-in hybridní XCeed a Ceed Sportswagon v prodeji

12.05.2020 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Společnost Kia Motors Czech uvádí na český trh plug-in hybridní verze modelů Kia XCeed a Ceed Sportswagon. Jde o první elektrifikované modely v segmentu kompaktních vozů na českém trh.

Plug-in hybridní pohon v modelové řadě Ceed kombinuje modul akumulátoru o kapacitě 8,9 kWh, trakční elektromotor 44,5 kW a zážehový motor 1,6 l s výkonem 77 kW (105 k) a točivým momentem 147 N.m. Kombinovaný výkon systému je 104 kW (141 k) a točivý moment 265 N.m. Ceed Sportswagon PHEV ujede na čistě elektrický pohon v kombinovaném cyklu podle NEDC 60 km, XCeed PHEV 58 km. Schopnost jízdy na elektropohon je posílena technologií rekuperace kinetické energie.
 
Obě plug-in hybridní verze jsou určeny pro zákazníky se zájmem o nové technologie, čemuž odpovídá i jejich cena a výbava. Ceed Sportswagon PHEV je k dispozici za 949 980 Kč a XCeed PHEV za 999 980 Kč. Výbava v mnohém odpovídá plné výbavě vozů z vyšších segmentů vč. inteligentního parkovacího asistentu pro kolmé i příčné parkování, předních parkovacích senzorů, Full LED přední i zadní světlometů nebo autonomního nouzového brzdění FCA s rozpoznáváním nejen aut, chodců a cyklistů.
 
Oba modely používají 10,25" dotykový displej infotainmentu a navigace. Ten pro plug-in hybridní varianty zahrnuje novou funkci vyhledávání nabíjecích stanic v okolí nebo na trase do cíle zadaného v navigaci. Na displejích se mohou zobrazovat i zbývající kapacita a využití energie. Kromě toho jde na dotykovém displeji nastavit plán nabíjení při zapojení v domácnosti tak, aby se využíval levnější tarif mimo špičku. Od druhé poloviny roku bude možné propojit vozy s mobilním telefonem díky aplikaci UVO Connect a využít pokročilé telematické systémy Kia pro vzdálené ovládání a diagnostiku vozu.
 
„Plug-in hybridní Ceed SW je ideálním manažerským vozem. Ve velkých městech umožňuje cestování v elektrickém režimu a v Praze výrazně šetří náklady na abonentní parkování. Přitom umožňuje cestování na dlouhé služební cesty s nižší spotřebou paliva,“ říká generální ředitel společnosti Kia Motors Czech Arnošt Barna. Ten u modelu XCeed Kia předpokládá, že jej budou volit převážně privátní zákazníci s aktivním životním stylem. Oba modely se hodí pro všechny, kteří často cestují po městě nebo v příměstském provozu a zároveň vůz využívají i k jízdám na delší vzdálenosti.
 
 „Během roku 2019 tvořily elektrifikované modely celou sedminu prodejů značky Kia na evropském trhu. Na českém trhu se zájem o elektrifikované modely probouzí pomaleji, ale podle našich předpokladů se v dalších letech výrazně zvýší. Je proto dobře, že zákazníci zajímající se o vysoce elektrifikované modely budou moci vybírat i v segmentu, který zatím ostatní značky opomíjejí,“ říká PR manažerka společnosti Kia Motors Czech Kateřina Vaňková Jouglíčková.
 
Kia plánuje do konce roku u každého z modelů prodat desítku kusů. To by mělo značce pomoci zdvojnásobit podíl na českém trhu s plug-in hybridními vozy. „Náš tržní podíl u nových vozů dlouhodobě přesahuje 4 %. U plug-in hybridních vozů loni činil tento podíl 2,5 %. Naším cílem je díky novým modelům překročit v segmentu plug-in hybridů hranici 5 %,“ dodává Vaňková Jouglíčková.
 
Plug-in hybridní modely Kia XCeed a Ceed Sportswagon se vyrábějí ve slovenské Žilině. Jde o vůbec první plug-in hybridní modely značky vyráběné v Evropě výhradně pro evropské zákazníky. Standardně se nabízí se sedmiletou zárukou Kia s omezením na 150 000 km, pokrývající i modul akumulátoru a trakční elektromotor.