name | autoweek.cz

DS 3 Crossback E-Tense: efektivní elegance

DS 3 Crossback E-Tense: efektivní elegance

11.06.2020 | Vladimír Rybecký | Nové modely

S DS 3 Crossback E-Tense vstupuje automobilka DS Automobiles do světa elektromobility, takže může zhodnotit své dva triumfy v šampionátu elektrických monopostů  formule E. Téměř identickou techniku s nejnovějšími elektromobily skupiny PSA doprovází exkluzivnější vzhled a výbava.
DS 3 Crossback E-Tense je inteligentní a extravagantní automobil se zvláštním designem pro speciální klientelu, která si udržuje vlastní vkus a může si to také dovolit. Cenová nabídka začíná na 995 000 Kč za verze DS 3 Crossback E-Tense Performance Line nebo So Chic. Stejné verze s motorem 1,2 PureTech 100 k (75 kW) přijdou na 685 000 Kč a akční cena Peugeotu e-208 začíná na 820 000 Kč.
 
Elektromobil pro náročné a odpovědné
Označení Crossback ukazuje, že, na rozdíl od malých hatchbacků Opel Corsa-e nebo Peugeot e-208, s nimiž sdílí stejnou platformu PSA e-CMP, sází značka DS na oblíbený styl crossoverů. Pohon je stejný jako u obou příbuzných, ovšem cestující sedí o pár centimetrů výš, což dnes zákazníci preferují.
 
Cílovou skupinou pro DS 3 Crossback E-Tense jsou nároční zákazníci vyhledávající prémiové vozy  vyjadřující jejich společenské postavení a přesvědčení o přednostech elektrického pohonu, přičemž kladou důraz na modernost a životní prostředí. V tomto voze získávají více stylu a maximální kvalitu materiálů i zpracování s důrazem na detaily.
 
Automobil je dlouhý 412 cm (rozvor náprav 256 cm) a nabízí zavazadlový prostor o objemu 350 až 1050 l. Pohotovostní hmotnost je 1525 kg, z čehož 310 kg připadá na trakční akumulátor.
 
V digitálním kokpitu je sdružený přístroj zahrnující powermeter, který poskytuje informace o stylu jízdy, využití energie a činnosti rekuperace, a dále ukazatel stavu nabití akumulátoru v % a ukazatel dojezdu v km, který je kalkulován z posledních naměřených dat závisejících na stylu jízdy.
 
Tři jízdní režimy
K pohonu slouží trakční synchronní elektromotor Continental s permanentními magnety. Dosahuje nejvyšší výkon 100 kW. Díky točivému momentu až 260 N.m od takřka nulových otáček to však bohatě postačí k dynamické jízdě se zrychlením z 0 až 100 km/h za 9,0 s a nejvyšší rychlostí 150 km/h.
 
Řidič má k dispozici tří jízdní režimy. Výše uvedené maximální parametry jsou k dispozici v režimu Sport. V režimu Normal, určeném pro běžné využití, se využitelný výkon snižuje na 80 kW a točivý moment na 220 N.m, a v režimu Eco, kde je prioritou maximální dojezd, to je 60 kW a 180 N.m. Čtvrtý režim „želva“ nemůže řidič zvolit, ale vůz jej samočinně aktivuje pokud stav nabití akumulátoru poklesne pod 5 % kapacity. Řidič může rovněž volit ze dvou režimů rekuperace - slabou (při režimu D) a intenzivnější (přesunem voliče do polohy B).
 
Stejně jako v příbuzných vozech koncernu PSA má Li-Ion akumulátor LG Chem kapacitu 50 kWh, což postačí na ujetí vzdálenosti až 320 km podle standardu WLTP. Při využívání rekuperace v městském provozu lze dojezd prodloužit až o 15 - 20 %. Za ideálních podmínek je možné dosáhnout dojezd až 350 - 380 km, ale při jízdě na dálnici stálou rychlostí 130 km/h klesá na polovinu.
 
Nejen auto, ale i služby
Značka DS při nabídce elektrického pohonu nespoléhá jen na technické řešení automobilů, ale připravila i související služby aby zákazníkům usnadnila přechod k novému konceptu mobility. Zákazník získává i všechny prémiové služby DS Only You: rozšířenou DS Assistanci, aplikaci My DS s E-remote dálkovým ovládáním dobíjení, DS club Privilege nebo DS Valet se službou pick up servisu.
 
Standardní výbavou vozu jsou dva kabely - standardní s jištěním pro dobíjení ze standardní zásuvky 230 V a třífázový pro wallboxy. Možné je i rychlé dobíjení ze stejnosměrných veřejných stojanů výkonem až 100 kW, čímž lze nabít 80 % kapacity za 30 minut. Pomocí aplikace MyDS lze na dálku naprogramovat odložené nabíjení i další funkce ve voze, např. vytápění nebo klimatizace či na dálku zjistit dojezd resp. stav nabití akumulátoru.
 
Spolupráce s PRE
Značka DS ve spolupráci s Pražskou energetikou (PRE) pro své zákazníky připravila speciální nabídku řešení dobíjení vozů doma, v zaměstnání nebo kdekoliv s využitím sítě veřejných dobíjecích stanic. PRE provozuje po celé ČR síť 82 veřejných  dobíjecích stanic PREpoint. Největší počet jich je v Praze a okolí, ale jsou i v Ostravě, Brně, Pardubicích, Českých Budějovicích, Plzni a dalších městech.
 
Prodejce DS se zákazníkem projde jeho potřeby a možnosti. Následně PRE na vyžádání vyšle na požadované místo technika, který prověří reálnou situaci. Poté PRE připraví návrh řešení, včetně úpravy příkonu, jističů, elektroinstalace a případné montáže zesílené zásuvky nebo DS wallboxu.
 
Při převzetí vozu zákazník jako bonus získává první měsíc neomezeného dobíjení ve veřejných dobíjecích stanicích PRE zdarma a po dobu dalších 11 měsíců může čerpat kredit ve výši 400 Kč bez DPH/měsíčně pro dobíjení ve veřejných dobíjecích stanicích PRE. To stačí na tři veřejná nabíjení DS 3 Crossback E-Tense. Sazba 2,50 Kč bez DPH za kWh je i pro případná další nabíjení nad rámec kreditu.