name | autoweek.cz

Toyota ve Francii zahájila výrobu nového Yarisu

Toyota ve Francii zahájila výrobu nového Yarisu

16.07.2020 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Společnost Toyota Motor Manufacturing France ve svém výrobním závodu ve Valenciennes na severu Francie zahájila výrobu čtvrté generace Toyoty Yaris. Od roku 2021 se tento model bude vyrábět i v ČR v závodě TPCA.
Čtvrtá generace nejprodávanějšího modelu Toyota v Evropě je prvním kompaktním vozem postaveným na podvozkové platformě TNGA (Toyota New Global Architecture) GA-B.
 
Toyota Motor Manufacturing France (dále jen TMMF) se tímto stala čtvrtým závodem v Evropě, který zahájil výrobu vozidel založených na platformě TNGA – tento krok již učinila Toyota Motor Manufacturing Turkey (modely Toyota C-HR a Corolla Sedan), Toyota Motor Manufacturing UK v Burnastonu (Corolla Hatchback a Touring Sports) a Toyota Motor Russia (Camry a RAV4 pro vybrané trhy). Uvedená investice dokládá strategii společnosti TME lokalizovat výrobu a maximálně využívat vlastní výrobní kapacity. Strategie místní výroby automobilky Toyota se stejnou měrou týká i hlavních komponent vozidel: nový Yaris je vybaven nejnovější generací motoru 1,5 l TNGA, který se rovněž vyrábí v Evropě v závodě Toyota Motor Manufacturing Poland.
 
Do výroby vozidel postavených na platformě TNGA bylo zapotřebí investovat 300 milionů eur, což je ekvivalent cca poloviny původních investic do závodu TMMF. Všechny výrobní úseky prošly modernizací zahrnující nové vybavení a technologie ve prospěch vyšší ergonomie a produktivity. Šlo například o zásadní rozšíření haly na výrobu plastů, která se zvětšila o dalších 3500 m2 kvůli instalaci nových vstřikovacích a lakovacích linek, což nyní umožňuje vnitropodnikovou výrobu nových plastových dílů. Předpokládá se, že počet stálých pracovníků TMMF do konce roku 2020 dosáhne 3600 lidí.
 
„Zahájení výroby čtvrté generace modelu Yaris je prvním krokem k našemu cíli 300 000 ročně vyrobených vozů. Se zbrusu novým kompaktním SUV Yaris Cross, který by v polovině roku 2021 měl být druhým modelem na našich výrobních linkách, jsme na nejlepší cestě těchto cílů dosáhnout. Na podporu výroby modelu Yaris Cross připadá investice dalších 100 milionů eur,“ konstatoval prezident a generální ředitel TMMF Luciano Biondo.
 
Yaris je klíčem k úspěšnému evropskému příběhu automobilky Toyota. V roce 2019 s 224 368 dodanými vozidly Yaris představoval přes 20 % celkového prodeje značky Toyota.