name | autoweek.cz

Osm plakátů a slavná historie formule 1

Osm plakátů a slavná historie formule 1

10.08.2020 | Vladimír Rybecký | Auto archív

Formule 1 oslavila 70. výročí vzniku mistrovství světa ve spolupráci s Automobilistem.
Automobilist ve spolupráci s formulí 1 u příležitosti 70. výročí počátku seriálu mistrovství světa představil umělecké plakáty. Fanoušci a milovníci sportu dostávají novou nabídku - sérii Sběratelských a Limitovaných edicí uměleckých plakátů.
 
Formule 1 o tomto víkendu zorganizovala speciální oslavy 70. výročí během Emirates Velké ceny 70. výročí. Automobilist pro tuto příležitost připravil kolekci osmi exemplářů oslavujících sedm dekád závodění. Každý plakát, vzniklý na základě unikátního návrhu, zobrazuje v očích tvůrců nejslavnější monopost daného období, dodatečný plakát pak vzhlíží do budoucnosti sportu.
 
Postery obsahují zlaté a stříbrné reliéfy. Každý má své unikátní číslo, je osazen hologramem původu a obsahuje jména pilotů, kteří v dané dekádě získali titul mistra světa. Každý plakát vyobrazuje nejvýraznější vůz, který nejlépe vystihuje to, co formule 1 v dané době představovala.
 
Jednotlivá období a jejich plakáty
Plakát z 50. let vyobrazuje Maserati 250F řízené pětinásobným mistrem světa Juanem Manuelem Fangiem.
Pro 60. léta byl zvolen Lotus-Climax 25 Jima Clarka.
Artwork 70. let vyobrazuje ambasadora Automobilistu Sira Jackieho Stewarta v Tyrrellu-Ford 006.
Pro plakát 80. let existovala jediná volba: Ayrton Senna ve voze McLaren-Honda MP4/4.
A kdo jiný než Nigel Mansell a jeho „Red 5“, tedy Williams-Renault FW14B by mohl reprezentovat 90. léta?
Nejúspěšnější pilot všech dob Michael Schumacher ve voze Ferrari F2002 a jeho sedm titulů mistra světa vyobrazuje plakát první dekády našeho století.
V zatím poslední dekádě dominovali dva muži: Sebastian Vettel s týmem Red Bull získal čtyři tituly mistra světa a po něm Lewis Hamilton pět titulů. V sezoně 2019 byl vůz Mercedes-AMG F1 W10 EQ Power+ dominantní, když vyhrál 15 závodů. Lewis Hamilton v cestě za pátým titulem vyhrál 11 velkých cen. Tento úspěch znamenal, že Mercedes vyhrál titul v každé sezoně od roku 2014, kdy byla představena nová generace hybridních pohonných jednotek.
 
Pohled do budoucnosti
Závěrečný plakát kolekce vyobrazuje vůz, který není povědomý ani tomu nejzapálenějšímu fanouškovi závodů, protože jednoduše ještě neexistuje! Vůz je představitelem monopostu F1 futuristické konstrukce na základě revolučně pozměněných pravidel který měl být původně nasazen v úvodu sezony 2021. Avšak kvůli současné pandemii nemoci Covid-19 byly tyto vzrušující změny odsunuty na rok 2022. Na plakátu je pro fanoušky prostor, do kterého mohou vypisovat mistry světa dvacátých let současného století, která nesporně mohou být tou nejvíce vzrušující dekádou v historii sportu.