name | autoweek.cz

Volkswagen odhalil ID.4

Volkswagen odhalil ID.4

24.09.2020 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Elektrické SUV značky Volkswagen je druhým členem rodině elektricky poháněných vozidel nové generace a současně i prvním přímým konkurentem vozům Tesla.
Volkswagen při videokonferenci odhalil své elektrické SUV ID.4. Rodina ID je součástí ambiciózního plánu značky Volkswagen vyrábět do roku 2025 1,5 milionu elektricky poháněných vozidel ročně. ID.4 bude prvním elektrickým kompaktním SUV, které se zaměřuje na velkoobjemový segment, jehož obliba mezi kupujícími stále roste.
 
Modulární platforma MEB skupiny Volkswagen má třetího potomka - po kompaktním hatchbacku Volkswagen ID.3 a Škodě Enyaq iV. Volkswagen jej nyní oficiálně představil formou videokonference, ovšem šlo jen o poloviční odhalení, protože v posledních měsících z Wolfsburgu přicházely četné informace o tomto voze.
 
ID.4 měří 458 cm, takže je o 32 cm delší než ID.3 a o 10 cm delší než Tiguan, ale o 7 cm kratší než Enyaq s nímž má stejný rozvor náprav 277 cm. Architektura elektrického pohonu při vnějších rozměrech Tiguanu vytváří vnitřní prostor srovnatelný s Touaregem s přemírou místa na zadních sedadlech při zavazadlovém prostoru o objemu 543 l (Enyaq nabízí 585 l).
 
LED světlomety budou standardem ve všech úrovních výbavy, ale inteligentní světlomety IQ Light LED Matrix najdeme pouze u First Edition Max stejně jako 3D LED zadní svítilny, velká panoramatická prosklená střecha, elektricky ovládané výklopné dveře se senzory, adaptivní tlumiče DCC, head-up displej s rozšířenou realitou a multimediální dotykový displej 12“, zatímco v základní úrovni bude 10“.
 
Trakční elektromotor má výkon150 kW (204 k) a točivý moment 310 N.m. Je umístěn těsně před zadní nápravou. Napájí jej kapalinou chlazený akumulátor s kapacitou 77 kWh a hmotností 493 kg. Prozatím tedy ID.4 nebude nabízen s menším akumulátorem použitým v ID 3. Dojezd v cyklu WLTP je 520 km, což je o 30 km méně než u ID.3 s ekvivalentním akumulátorem ale o 10 km víc než Enyaq s akumulátorem 82 kWh. Již pro rok 2021 Volkswagen ohlašuje i výkonnější verzi se 225 kW a pohonem všech kol.