name | autoweek.cz

Daimler zachraňuje Aston Martin

Daimler zachraňuje Aston Martin

29.10.2020 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Mercedes-Benz do roku 2023 zvýší svůj podíl v automobilce Aston Martin až na 20 % a stane se jedním z hlavních akcionářů. Bývalý šéf AMG Tobias Moers už ve vedení britského výrobce sportovních automobilů začal měnit jeho směřování.
Populární výrobce automobilů pro Jamese Bonda Aston Martin utrpěl před dvěma roky velké ztráty a letos jeho akcie ztratily dvě třetiny hodnoty. Hroutící se automobilku letos v lednu zachránil příchod nového největšího akcionáře - konsorcia vedeného kanadským miliardářem a majitelem týmu formule 1 Racing Point Lawrencem Strollem. Strollův tým Racing Point, jehož technickým partnerem je Mercedes-AMG, se od příští sezony stane továrním týmem Aston Martin. Konsorcium postupně získalo 20 % akcií společnosti Aston Martin Lagonda. Novým šéfem 107 let staré automobilky s cílem zachránit ji se v srpnu stal Tobias Moers, bývalý generální ředitel divize Mercedes-AMG.
 
Nyní posilování pozice koncernu Daimler v Aston Martinu pokračuje. Britská firma uvedla, že Mercedes-Benz v několika krocích postupně zvýší svůj podíl ze současných 2,6 % až na 20 %. Tato investice umožní navýšit kapitál o 125 milionů liber. V rámci toho dojde k rozšíření stávající dohody o dodávkách mezi těmito dvěma společnostmi, která byla uzavřena od roku 2013, a poskytne Aston Martinu přístup ke klíčovým technologiím Mercedesu včetně systémů hybridního a elektrického pohonu.
 
Společnost Aston Martin Lagonda, která nedávno zahájila dodávky svého prvního luxusního SUV DBX, uvedla, že se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty ve výši 29 milionů liber oproti zisku 43 milionů liber v loňském roce. Tržby se v tomto období propadly na polovinu - 124 milionů liber.
 
Cílem je do finančních let 2024 nebo 2025 zvýšení objemu výroby na 10 000 vozidel ročně s výnosy přibližně 2 miliardy liber a základním ziskem 500 milionů liber. Vloni Aston prodal 5860 aut, což mu přineslo tržbu ve výši téměř 1 miliardu liber a zisk 134 milionů.
 
V následujících letech budou výrobci automobilů čelit rozhodujícím změnám. Vývoj elektrifikace a nových softwarových architektur stojí spoustu peněz. Aby přežil, získal Aston Martin nyní pomoc od Daimleru.
 
Aston Martin současně zkouší reakci akciového trhu nabídkou obligací za 840 milionů liber, což je jeden z největších obchodů svého druhu v Evropě v tomto roce. Společnost se snaží prodat dluhopisy aby mohla splácet stávající vládou garantovaný úvěr a získat hotovost.