name | autoweek.cz

Ojeté elektromobily ztrácejí na hodnotě obzvláště rychle

Ojeté elektromobily ztrácejí na hodnotě obzvláště rychle

26.03.2021 | Vladimír Rybecký | Autoservis

Rozmach prodeje elektromobilů vede k rychlému poklesu hodnoty ojetých vozidel. Hodnocení společnosti DAT ukazuje, že ojeté elektromobily ztrácejí na hodnotě obzvláště rychle - výrazně víc než před rokem.
Rychlý růst prodeje nových elektromobilů, který je v Německu poháněn vysokými státními dotacemi, způsobuje pokles hodnoty ojetých elektrických vozidel. Zbytková hodnota tříletých elektromobilů je u srovnatelných automobilů se spalovacími motory v současnosti zhruba o desetinu nižší než před rokem. Ukazuje to hodnocení organizace Deutsche Automobil Treuhand (DAT). Elektromobily v současnosti ztrácejí hodnotu mnohem rychleji než vozidla na benzin nebo naftu.
 
„Trh s ojetými vozy elektricky poháněná auta s akumulátory absorbuje těžce. Cenový rozdíl mezi novým a ojetým elektromobilem je často příliš malý na to, aby byl pro kupujícího atraktivní pro koupi ojetého auta. Propagace nových elektromobilů snižuje jejich cenu a současně se tato technologie stále se rychle rozvíjí. Každému prodejci ojetých vozidel proto při jednání o ceně rychle docházejí argumenty,“ říká vedoucí hodnocení vozidel DAT Martin Weiss.
 
„V únoru 2020 byla zbytková hodnota typického tříletého elektromobilu stále zhruba stejná jako u automobilu se spalovacím motorem na benzin, tedy 56 % katalogové ceny vozu. I když tato hodnota u vozidel na benzin zůstala víceméně konstantní, u elektromobilů nyní klesla na méně než 51 %. A to je jen polovina příběhu. Pokud se podíváte pouze na menší segmenty, pokles jejich hodnoty je ještě mnohem dramatičtější,“ tvrdí Weiss.
 
Zatímco nižší ceny by měly potěšit potenciální kupce, pro majitele elektricky poháněných automobilů jsou problematické pokud je chtějí prodat. Pokles ceny ojetých vozidel by také mohl ve střednědobém horizontu ovlivnit leasingové sazby pro vozidla tohoto typu a zdražit je.