name | autoweek.cz

České firmy hledají náhradu za ruský plyn

České firmy hledají náhradu za ruský plyn

03.05.2022 | | Tiskové zprávy

Tuzemské energetické společnosti se usilovně připravují na situaci, kdy by Moskva ze dne na den odstřihla Česko od dodávek plynu. Některé z nich dokonce jednají s alternativními dodavateli. Podle ekonomů však ruské energetické zdroje v nejbližší době zcela nahradit nelze.
Ačkoli obchod s plynem v tuzemsku ovládají výhradně soukromé subjekty, se sháněním nových dodavatelů pomáhá i česká vláda. MPO vyslalo svého náměstka pro energetiku Reného Nedělu na jednání s norským státním podnikem Equinor. Jeho úkolem bylo „otevřít v Norsku dveře českým obchodníkům.“ Vedle Norska patří k největším producentům plynu Spojené státy, Katar, Austrálie, Alžírsko nebo Ázerbájdžán.
 
Společnost innogy se zatím spoléhá hlavně na zahraniční obchodníky. „Energii nakupujeme přes své klíčové evropské partnery MVM a RWE Supply and Trading, kteří mají obrovské portfolio dodávek z různých zemí,“ uvedl mluvčí firmy Martin Chalupský. „Jednáme o dodávkách norského zkapalněného plynu (LNG) a intenzivně plníme plynem zásobníky,“ uvedl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
 
Experti nicméně dlouhodobě upozorňují, že úplná náhrada za ruský plyn v krátkodobém horizontu neexistuje. Potvrzují to i některé energetické firmy. „Přerušení dodávek ruského plynu by znamenalo náročnou zkoušku evropské sounáležitosti a kooperace. V letošním roce a v následující topné sezoně nebude možné výpadek ruského plynu nahradit bez omezení spotřeby průmyslových podniků, ale i domácností,“ tvrdí mluvčí Centropolu Monika Bartošová.
 
Rusko loni poslalo do Evropské unie 155 miliard m3 zemního plynu. Norsko, druhý největší exportér, dodalo 113 miliard m3. Přísun LNG, který se do Evropy dopravuje z USA, Kataru a Austrálie, komplikuje nedostatečný počet terminálů schopných převést surovinu znovu do plynného skupenství a vpravit ji do potrubí pro další přepravu. Tento proces se navíc negativně projevuje i na ceně tohoto plynu. Spojené státy mají do konce roku poskytnout EU přibližně 15 miliard m3 LNG, do roku 2030 by se roční objemy měly navýšit na 50 miliard m3.
 
„Při kritickém nedostatku plynu by se dodávky zachovaly jen domácnostem a kritické infrastruktuře, například nemocnicím. Existuje deset takzvaných odběrových stupňů pro omezování spotřeby. V prvním stupni by se omezily dodávky zákazníkům, kteří mají možnost přejít na jiné palivo,“ informoval Marek Vošahlík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.
 
Dodávky plynu do České republiky jsou zatím stabilní, plynárenská soustava funguje bez omezení. NET4GAS shromažďuje všechny relevantní informace pro posouzení případného rozdílu mezi dodávkami a poptávkou po plynu. Bilance nabídky a poptávky bude projednávána v rámci Centrálního krizového štábu plynárenské soustavy ČR.