name | autoweek.cz

Oliver Blume vystřídá Herberta Diesse v čele VW

Oliver Blume vystřídá Herberta Diesse v čele VW

23.07.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Dosavadní šéf Porsche Oliver Blume se stane generálním ředitelem koncernu Volkswagen. Dozorčí rada oficiálně oznamuje generační výměnu a děkuje Herbertu Diessovi za skvělé úspěchy v souvislosti s transformací skupiny.
Koncern Volkswagen v pátek večer překvapivě oznámil, že se Herbert Diess (63) dohodl s dozorčí radou a k 1. září odstoupí z funkce generálního ředitele koncernu. Jeho nástupcem se má stát šéf Porsche Oliver Blume. VW uvádí, že rozhodnutí bylo učiněno po „vzájemné dohodě“.
 
„Dr. Oliver Blume převezme funkci generálního ředitele a bude také pokračovat ve své roli generálního ředitele společnosti Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG,“ uvedl Volkswagen v oficiálním sdělení pro finanční trhy.
 
Oliver Blume (54) uvedl v prohlášení: „Moje zaměření bude na zákazníky, značky a produkty.“
Oliver Blume bude spolu s celým představenstvem pokračovat v prosazování transformace s kulturou vedení, pro kterou je týmová práce nejvyšší prioritou.
 
Na schůzce dozorčí rada také rozhodla, že finanční ředitel VW Group Arno Antlitz podpoří Blumeho v každodenním provozu. Jak Porsche zdůraznilo v tiskové zprávě, nemělo by jít o dočasné řešení. Blume má vést dceřinou společnost VW dlouhodobě i nad rámec jejího plánovaného uvedení na burzu
 
Konflikty s odbory
Předseda dozorčí rady Hans Dieter Pötsch jménem celého představenstva poděkoval Herbertu Diessovi: „Za dobu svého působení ve funkci předsedy představenstva značky Volkswagen a jako předsedy představenstva koncernu Herbert Diess sehrál klíčovou roli při prosazování transformace společnosti. Inovační schopnosti a výdělečná síla skupiny jsou posíleny. Pan Diess působivě demonstroval rychlost a důslednost, s jakou byl schopen provádět dalekosáhlé transformační procesy. Nejenže provedl společnost extrémně turbulentními vodami, ale také zavedl zásadně novou strategii.“
 
Herbert Diess, který do Wolfsburgu přišel od BMW, výrazně prosadil konverzi VW k elektromobilitě. Diessova budoucnost ve Volkswagenu byla během jeho čtyřletého působení ve funkci generálního ředitele při několika příležitostech zpochybňována, naposledy na podzim loňského roku kvůli střetům s mocnou podnikovou radou společnosti ohledně jeho strategie elektrifikace a stylu řízení.  V poslední době se objevila řada problémů, zejména s pomalým a stále nákladnějším vývojem vlastního softwaru a IT systémů. Ještě předtím došlo k prudkým názorovým rozdílům s částí dozorčí rady na další strategii a na možné drastické propouštění v největší evropské automobilce.
 
Herbert Diess krátce před oznámením svého odchodu v příspěvku na LinkedIn napsal: „Po opravdu stresující první polovině roku 2022 se mnozí z nás těší na zaslouženou letní dovolenou.“
 
Z Audi k Porsche a do čela VW Group
Oliver Blume byl už dlouho považován za možného nástupce Diesse. Jeho jméno bylo několikrát zmíněno v zákulisí, když loni eskaloval konflikt mezi Diessem a mocnou závodní radou ohledně možných nových úsporných programů.
 
Narodil se v Braunschweigu a do koncernu Volkswagen vstoupil v roce 1994 a od té doby zastával manažerské pozice pro značky Audi, Seat, Volkswagen a Porsche. Po studiu strojního inženýrství na vysoké škole v roce 1994 nastoupil do mezinárodního školicího programu Audi. Zastával různé role včetně stavby karoserie a logistiky. V roce 2009 byl jmenován vedoucím plánování výroby v centrále automobilky Volkswagen ve Wolfsburgu. V roce 2013 nastoupil do správní rady s odpovědností za výrobu a logistiku luxusní značky Porsche. V roce 2015 byl povýšen na generálního ředitele a předsedu představenstva Porsche AG a stál v čele úsilí společnosti vstoupit na burzu cenných papírů, protože tím získá finance na přechod k elektricky poháněným sportovním autům. V roce 2018 byl jmenován do představenstva VW Group s odpovědností za výrobu.
 
„Oliver Blume prokázal své operativní a strategické schopnosti na různých pozicích v rámci koncernu a v několika značkách a řídil Porsche AG z finančního, technologického a kulturního hlediska s velkým úspěchem již sedm let po sobě. Z pohledu dozorčí rady je nyní tou správnou osobou pro vedení skupiny a pro další posílení jejího zaměření na zákazníka a postavení jejích značek a produktů,“ uvedl předseda dozorčí rady Hans Dieter Pötsch.