name | autoweek.cz

Zájem o elektromobily mezi soukromníky klesá
16.05.2025 | Vladimír Rybecký | Trendy
Jak ukazují data pojišťovací společnosti HUK-Coburg, která má 25% podíl na trhu v pojištění soukromých vozidel, přechod ze spalovacích motorů na elektromobily mezi soukromými kupujícími automobilů v Německu stagnuje.
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 činila míra přechodu k elektromobilům u soukromých kupujících pouze 3,9 %, což byl výrazný pokles ve srovnání s 6,9 % ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 a 6,2 % v roce 2023. V prvním čtvrtletí letošního roku míra přechodu jen mírně vzrostla na 4,1 %.
To je v přímém kontrastu s údaji o registracích nových vozidel od Federálního úřadu pro motorovou dopravu KBA, který v březnu a dubnu 2025 vykázal podíl elektromobilů ne celkových registracích 16,8 % resp. 18,8 %. Tato čísla jsou silně ovlivněna komerčními registracemi, které tvoří dvě třetiny všech nových registrací.
Podíl elektrických vozidel na celkovém vozovém parku v Německu zůstává velmi nízký. Majitelé soukromých automobilů tvoří 90 % celkového vozového parku, zatímco podíl elektromobilů v této skupině je podle HUK-Coburg pouze 3 %. „Elektrická vozidla na klíčový trh soukromých automobilů s přibližně 45 miliony vozidel pronikají jen minimálně,“ vysvětluje Klaus-Jürgen Heitmann, mluvčí představenstva HUK-Coburg.
Regionální rozdíly jsou také zřejmé. Zatímco v Bavorsku, Dolním Sasku a Bádensku-Württembersku se míra pohybuje mezi 3,4 a 3,6 %, v Berlíně je to jen 2,5 % a v Sasku-Anhaltsku a Sasku pouze 1,6 %. Dolní Sasko a Bavorsko zaznamenaly v prvním čtvrtletí roku 2025 nejvyšší počet přechodů ze spalovacích motorů na elektromobily (v obou zemích 4,7 %), zatímco Brémy (2,4 %) a Sasko (2,3 %) zaznamenaly nejnižší počet.
Klesající nadšení pro elektromobily
Průzkum, realizovaný pro HUK agenturou Yougov, také potvrzuje klesající nadšení pro elektromobily. V prvním čtvrtletí roku 2025 pouze 42 % respondentů hodnotilo elektromobily jako „velmi dobré“ nebo „dobré“, oproti 46 % před dvěma lety. Zároveň se zvýšil počet těch, kteří elektromobily považují za „méně pozitivní“ nebo „vůbec ne dobré“, na 51 % ze 47 % v roce 2023. Ochota koupit si v budoucnu výhradně elektromobil klesla z 19 % v roce 2024 na 15 % v roce 2025.
Zatímco přechod na elektromobily mezi soukromými kupujícími dříve probíhal téměř výhradně prostřednictvím nových vozů, podle analýzy nyní ojeté vozy představují 61 % z celkového počtu.
Mluvčí představenstva Heitmann vyzývá k přeorientování politiky financování: Místo plošné dotace na nové registrace by se měla pozornost zaměřit na skutečnou náhradu spalovacích motorů elektromobily – včetně ojetých vozidel. Pouze taková náhrada, která nahrazuje stávající vozidla, může mít pozitivní dopad na klima.
Grafy a foto: HUK-Coburg
Další články
© 2025 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz