name | autoweek.cz
Závist vůči elektromobilům
25.03.2026 | Aktuality
Aktuality z automobilového průmyslu agentury Reuters od Nicka Careyho, evropského automobilového korespondenta z Londýna. Dnes: američtí kupující se závistí sledují čínské elektromobily, indickému automobilovému boomu by mohl dojít benzin a čeká Teslu v Evropě naděje?
Válka s Íránem trvá stále jen pár týdnů, i když automobilkám i spotřebitelům se už zdá, že trvá už dlouho – a mnohem déle trvá těm, kteří žijí na frontě v Perském zálivu. Zatímco po několika týdnech je jen těžké odhadnout dopad na prodej nových aut, dlouhodobý nárůst cen pohonných hmot by mohl více spotřebitelů přimět volit elektromobily. To je ale méně pravděpodobné v USA, kde Trumpova administrativa loni zrušila federální daňové dotace, než v Evropě, kde jsou elektromobily běžnější a kde národní vlády znovu zavádějí dotace.
Sny o čínských elektromobilech
Po sobě jdoucí americké administrativy se v posledních osmi letech snažily zablokovat čínským automobilkám prodej jejich elektromobilů. To zahrnuje zákaz čínského hardwaru a softwaru pro připojená vozidla, který je fakticky drží mimo americké silnice.
Jak ale informuje agentura Reuters, některým americkým kupujícím to nebrání v touze po koupi toho, co nemohou mít – čínského elektromobilu. Pokud jste řídili elektromobil čínské značky, tak víte proč. Protože čínští výrobci jsou všeobecně považováni za výrobce těch nejlepších elektromobilů.
Zatímco pouze 15 % prodejců automobilů v nedávném průzkumu pro Cox Automotive uvedlo, že podporují vstup čínských automobilových značek na americký trh, téměř polovina (49 %) dotázaných spotřebitelů hodnotila čínské automobily jako vozy s velmi dobrou nebo vynikající hodnotou. Navíc 40 % uvádí, že chtějí vidět čínské automobilové značky na americkém trhu.
Kvůli nedostatku možností doma zvažuje automobilový nadšenec, kterého agentura Reuters oslovila, nové řešení: koupit elektromobil BYD v Mexiku a pak s ním jednoduše přejet hranice.
Je automobilový boom v Indii v ohrožení?
Poptávka po automobilech v Indii prudce vzrostla na rekordní úroveň, ale tento boom je nyní ohrožen nedostatkem zemního plynu pro elektrárny, které pohánějí výrobu automobilů. Jak informuje agentura Reuters, indičtí výrobci automobilů a dodavatelé dílů se připravují na zpomalení výroby a zastavení montážních linek.
Někteří dodavatelé předních indických výrobců automobilů, jako jsou Maruti Suzuki, Tata Motors a Mahindra, již hlásí nedostatek plynu pro výrobu energie, což je podle dvou desítek vedoucích pracovníků automobilek, výrobců dílů a prodejců časný signál, že přicházejí problémy s dodavatelským řetězcem.
Indie se v oblasti dodávek energie silně spoléhá na Blízký východ a 50 % své potřeby zemního plynu dováží z Kataru, který byl po vlně íránských útoků nucen uzavřít svou rafinerii. Zatímco Indie pracuje na zajištění dodávek plynu z USA, Norska a Ruska, vláda upřednostňuje dodávky pro domácnosti před dodávkami pro továrny.
Agentura S&P Global Mobility již začala snižovat svůj výhled pro Indii a nyní předpovídá růst výroby lehkých vozidel pro rok 2026 jen o 6,3 %, což je pokles oproti 7,4 % předpokládaným před válkou.
Čekají Teslu v Evropě šťastnější časy?
Po více než roce meziročního poklesu prodeje v Evropě Tesla v únoru konečně zaznamenala nárůst. Jak ukazují data, prodej amerického výrobce elektromobilů v Evropě minulý vzrostl o 11,8 %, čímž ukončil třináctiměsíční negativní sérii. Tesla ovšem dosáhla mírně nižší výsledek než její čínský konkurent BYD, jehož prodej se oproti stejnému měsíci roku 2025 více než zdvojnásobil.
Vzhledem k tomu, že evropský prodej Tesly se může měsíc od měsíce divoce měnit v závislosti na tom, kolik lodí přiveze auta z továrny v Šanghaji, je těžké z výsledků jednoho měsíce vyvozovat dalekosáhlé závěry. Navíc po dvou letech klesajícího prodeje v Evropě nyní Tesla pracuje s nižším základem. Nepochybně se ale bude snažit udržet tento trend, aby se vyhnula třetímu roku poklesu prodeje.
Myslící auto ZYT
Generální ředitel čínského startupu pro autonomní vozidla ZYT o systému umělé inteligence, který se chystá představit, odvážně tvrdí, že ho dokázal předjet v přeplněných ulicích Šen-čenu.
ZYT, odštěpný podnik čínského výrobce dronů DJI, předvede svůj „model základů mobility“ příští měsíc na pekingském autosalonu.
Generální ředitel Shen Shaojie řekl agentuře Reuters, že je to mnohem levnější způsob, jak vybudovat autonomní systém. Místo toho, aby se spoléhal na specializované „moduly“ pro detekci aut, chodců nebo semaforů a trénoval systém na základě geografie a dopravních vzorců konkrétního trhu, model ZYT se učí řídit sám.
Shen dodal, že když si systém vyzkoušel, jeho inženýři mu řekli: „Nevíme, co si auto myslí,“ což je známkou toho, jak pokročilé se staly nejnovější verze umělé inteligence.
Rychlá kola
Uber investuje až 1,25 miliardy dolarů do výrobce elektromobilů Rivian v rámci dohody, v níž společnost zabývající se spolujízdou začne od roku 2028 nasazovat 10 000 plně autonomních SUV R2 jako robotická taxi.
Jihokorejské ministerstvo dopravy po smrtelné nehodě v USA začátkem tohoto měsíce svolalo z trhu 58 000 hybridních SUV Hyundai Palisade z důvodu obav o bezpečnost.
Čínská Great Wall Motor zvažuje, zda se v Jižní Africe bude dělit o továrnu s jinou automobilkou, nebo zda stávající závod koupí. Vedla už jednání se společností Mercedes-Benz, přičemž zvažuje své možnosti.
Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) rozšířil své vyšetřování na 3,2 milionu vozidel Tesla s plně autonomním asistenčním systémem kvůli obavám, že systém nemusí detekovat nebo varovat řidiče za špatné viditelnosti.
Italský výrobce sportovních vozů Lamborghini vykázal v roce 2025 nižší zisk navzdory rekordním tržbám kvůli americkým clům, pohybům měn a nákladům souvisejícím se zrušením plánu na výrobu prvního elektromobilu.
Šéf prodeje BMW Jochen Goller uvedl, že ceny v Číně se po dlouhé cenové válce elektromobilů na největším automobilovém trhu světastabilizují.
Foto: BYD, Maruti Suzuki, Tesla a ZYT
Další články
© 2026 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz
