name | autoweek.cz

Zelený LNG od Gazpromu pro Shell

Zelený LNG od Gazpromu pro Shell

10.03.2021 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Gazprom uskutečnil první dodávku uhlíkově neutrálního zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy pro společnost Royal Dutch Shell.
Ruský energetický gigant Gazprom dodal do Evropy svou první dodávku uhlíkově neutrálního zkapalněného zemního plynu (LNG). Gazprom uvedl, že jeho dodávka LNG je uhlíkově neutrální díky kompenzaci emisí vznikajících při jeho těžbě, produkci a přepravě s využitím tzv. přírodních kreditů. Uhlíkově neutrální LNG využívají společnosti podporující přírodní projekty, které snižují emise aby vyrovnaly ty, které vznikají při těžbě zemního plynu.
 
Dodávka LNG od Gazpromu byla doručena společnosti Royal Dutch Shell. Byla dopravena tankerem LNG Megrez z Murmansku, kde byl naložen zkapalněný zemní plyn ze zařízení Yamal LNG (jeho spolumajiteli jsou Novatek, Total, CNPC a SRF), do terminálu Dragon ve Walesu. Shell uvedl, že zásilka společnosti umožní dodávat uhlíkově neutrální zemní plyn na trh ve Velké Británii.
 
„Jsme vděční společnosti Gazprom za to, že s námi uzavřela partnerství pro dodávku prvního uhlíkově neutrálního nákladu LNG do Evropy. Již jsme doručili sedm uhlíkově neutrálních nákladů v Asii a jsme nadšení, že nyní můžeme totéž poskytnout zákazníkům ve Velké Británii. Uhlíkově neutrální LNG je další volbou, kterou nabízíme našim zákazníkům, kteří se snaží snížit svou uhlíkovou stopu,“ řekl výkonný viceprezident společnosti Shell Energy Steve Hill.
 
„Tato dohoda, vůbec první tohoto druhu pro Gazprom Group, uzavřená společně s naším dlouhodobým partnerem Shell, opět potvrzuje schopnost plynárenského průmyslu přispívat k dosažení cílů v oblasti klimatu. Zemní plyn je z hlediska emisí nejčistší fosilní palivo, protože emituje o 45 až 55 % méně emisí skleníkových plynů a méně než jednu desetinu látek znečišťujících ovzduší než uhlí používané k výrobě elektřiny. Díky dalšímu úsilí o snižování emisí spolu s rozsáhlou činností zaměřenou na vyrovnání dopadů na životní prostředí zůstane zemní plyn klíčovým prvkem globální energetiky po celá následující desetiletí,“ uvedla Jelena Burmistrova, místopředsedkyně řídícího výboru Gazpromu a generální ředitelka Gazprom Export.
 
Společnost Royal Dutch Shell ve svém výhledu očekává, že se poptávka po LNG do roku 2040 zdvojnásobí na téměř 700 milionů tun ročně. V roce 2019 byla 358 milionů tun a v loňském roce to bylo 360 milionů tun. Asie by měla stát za 75 % tohoto nárůstu. V loňském roce Čína zvýšila dovoz LNG o 7 milionů tun (11% zvýšení) na 67 milionů tun.