name | autoweek.cz

Zemřel otec automobilových legend

Zemřel otec automobilových legend

21.01.2017 | Vladimír Rybecký | Auto archív

Paolo Stanzani stál u zrodu mnoha legendárních automobilů značky Lamborghini. Jeho nejslavnějším dílem je jedna z největších automobilových legend Miura.
Paolo Stanzani sehrál hlavní roli při zrodu automobilové legendy jménem Lamborghini. Právě on byl tím, kdo zkonstruoval nejslavnější modely, které vyjely z automobilky Automobili Lamborghini v Sant’Agata Bolognese.
 
Paolo Stanzani se narodil v Boloni v roce 1936. Na univerzitě v Boloni vystudoval strojařinu a v roce 1963 jej angažoval Ferruccio Lamborghini do nové automobilky, kterou tento výrobce traktorů a klimajednotek právě zakládal.
 
Stanzani do Sant’Agata Bolognese přišel 30. září 1963. Stál tedy u zrodu prvních modelů 350 GT, 400 GT a Islero. Především ale společně s Giampaolou Dallarou Marcellem Gandinim (jako šéfdesignérem karosárny Bertone) vytvořili automobil, který je dodnes považován za jeden z nejkrásnějších v celé automobilové historii. V roce 1966 vytvořili originální sportovní vůz s motorem V12 napříč před zadní nápravou původně nazvaný P400, ale posléze známý pod jménem Miura.
 
Po odchodu Dallary se Stanzani v roce 1967 stal generálním ředitelem a současně technickým ředitelem Automobili Ferruccio Lamborghini S.a.S. Pod jeho vedením vznikly další úžasné automobily - Espada, Jarama, Miura S, Miura SV, Urraco a poté další automobilová legenda Countach, na níž opět spolupracoval s Marcelem Gandinim.
 
S Gandinim se Stanzani setkal ještě jednou, při návrhu automobilu pro jinou slavnou značku - Bugatti. Společně vytvořili model EB110, s jehož pomocí se v roce 1991 zaniklá značka díky Romanu Artiolimu na čtyři roky probudila k životu. Je paradoxem, že jak Lamborghini, tak i Bugatti jsou dnes v majetku koncernu Volkswagen.
 
Vynikající konstruktér Paolo Stanzani zemřel ve věku 80 let.