name | autoweek.cz

BYD Seagull – konkurence pro Dacii Spring?

BYD Seagull – konkurence pro Dacii Spring?

18.01.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Čínské elektrické městské miniauto od největšího výrobce elektromobilů světa má velký potenciál. Racek od společnosti BYD je dlouhý pouhých 378 cm.

Dacia Spring je nejlevnější elektrický model na trzích EU, i když zatím nedosáhla odpovídající prodejní úspěch (do značné míry i kvůli limitovaným dodávkám vozů z Číny). Během jara se v Číně začne vyrábět zajímavý městský miniautomobil s elektrickým pohonem, jenž by jí mohl být brzy zajímavou konkurencí.

 

Pouhých 378 cm dlouhý BYD Seagull (racek) je o 5 cm delší než Dacia Spring. Používá akumulátor s kapacitou 30,7 kWh a trakční elektromotor o výkonu 55 kW (75 k). Dacia Spring má 32 nebo 48 kW a kapacitu akumulátoru 27,4 kWh.

 

BYD Seagull je primárně určen pro čínský trh s předběžně uváděnou cenou v rozmezí v přepočtu od 200 000 do 325 000 Kč. Vzhledem k nedávnému příchodu BYD do EU by tak čínská automobilka mohla rozšířit svou nabídku pro Evropu vedle kompaktního hatchbacku Atto3, sedanu Han a velkého SUV Tan o velmi zajímavý model. Uvedení Seagulu na evropské trhy s cenou pod 20 000 eur (500 000 Kč) by bylo logické - pokud bude splňovat evropské bezpečnostní standardy.

 

Seagull je nejmenším vozem řady Ocean společnosti BYD, která v současné době zahrnuje čtyři vozidla: Seal, Dolphin, Destroyer 05 a Frigate 07, která sdílejí stejný design zvaný Marine Aesthetics. Zajímavé je, že při představení v Číně se na pátých dveřích vozu objevily i další varianty jména Dolphin Q a Dolphin Mini.

 

BYD Seagull je pětidveřový hatchback se čtyřmi sedadly. Na přání může být vybaven LED světlomety.  Jeho délka je 3780 mm při rozvoru náprav 2500 mm, takže je o 345 mm kratší než dosud nejmenší model značky BYD Dolphin. Jeho pohotovostní hmotnost se pohybuje v rozmezí 1160 až 1240 kg, což je na tak malé auto (i v porovnání s Dacií Spring) poměrně hodně. Akumulátor LFP s kapacitou 30,7 kWh vyrábí společnost FinDreams, která spadá pod BYD. Trakční elektromotor TZ180XSH má výkon 55 kW (75 k). Údaje o dojezdu zatím nebyly zveřejněny.