podle arvalu roste zájem o operativní leasing | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Podle Arvalu roste zájem o operativní leasing

Podle Arvalu roste zájem o operativní leasing

21.01.2021 | | Autoservis

Zájem živnostníků a malých firem o vozy na operativní leasing podle Arvalu loni rekordně vzrostl. Zákazníci chtějí hlavně městské vozy nebo drahá SUV.
Zájem živnostníků, malých firem a soukromých osob o vozy na operativní leasing loni rekordně vzrostl. Vyplývá to z údajů předního poskytovatele operativního leasingu společnosti Arval, které v loňském roce narostla poptávka od těchto zákazníků o 80 %.
 
Preference zájemců o tento způsob financování vozů se podstatně liší od celkových čísel prodaných aut loni v Česku. Zatímco dlouhodobě nejprodávanějším modelem je Škoda Octavia, které se prodalo 19 091 kusů, následovaná modelem Škoda Fabia (15 986) a Škoda Scala (8736), zákazníci si na operativní leasing pořizují nejčastěji levnější městské vozy jako jsou Škoda Kamiq nebo Hyundai i30, případně neváhají si připlatit za dražší modely SUV, jako je Volvo XC40 nebo Škoda Kodiaq.
 
Soukromníci chtějí auta na benzin, firmy na naftu
Ve firmách jezdí více než polovina vozů na naftu a dvě pětiny na benzín, jak uvádí průzkum Arval Mobility Observatory.
 
„V českých firmách jezdilo loni 54 % vozů s naftovými a 42 % s benzínovými motory. Zbylá čtyři procenty připadaly na alternativní pohony. I přesto, že jsou firmy ve výběru vozů do flotil konzervativním, pozorovali jsme v závěru roku díky zvyšující se nabídce dostupných modelů růst poptávky po vozech s alternativními pohony. Například počet uzavřených smluv na provozování elektromobilů bychom chtěli v příštích letech dvojnásobně navýšit,“ říká ředitel divize Retail společnosti Arval Jiří Solucev.
 
Skokany roku jsou soukromníci a živnostníci
Ačkoli většinu zákazníků leasingových společností i nadále tvoří hlavně firmy s většími vozovými parky, skokany roku byli loni živnostníci a soukromé osoby, jak potvrzují data společnosti Arval.
 
„Loni jsme zaznamenali nárůst poptávky u soukromníků, malých firem a živnostníků o financování vozů operativním leasingem o více než 80 % v porovnání s rokem 2019. Lidé v době krize nechtějí vydat jednorázově úspory za nový vůz a možnost jeho pořízení za jasně stanovenou splátku vítají. V její ceně jsou kompletní servisní služby včetně výměny pneumatik nebo havarijní pojištění v rozsahu, který mají k dispozici velké firmy s vozovými parky. Oproti nim chtějí živnostníci a soukromé osoby buď levnější městská auta s nižší splátkou, například Hyundai I20 za 3960 Kč bez DPH nebo si připlácejí za plně vybavená SUV, velmi oblíbené jsou například vozy Volvo,“ vysvětluje Jiří Solucev.