honda zastavuje výrobu ve velké británii | Aktuality | autoweek.cz

Honda zastavuje výrobu ve Velké Británii

Honda zastavuje výrobu ve Velké Británii

10.12.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kvůli chaotickému Brexitu a koronavirové pandemii Honda dočasně zastavuje výrobu ve Velké Británii.
Situace v britských přístavech je už několik týdnů velmi napjatá. To vedlo Hondu k zastavení výroby v továrně HUK v anglickém Swindonu protože má problémy s dodávkami. „Situaci v současné době sledujeme s cílem co nejdříve znovu zahájit výrobu,“ uvedl mluvčí japonské automobilky.
 
Důvodem kapacitních problémů v britských přístavech je pandemie koronaviru a odchod z EU. K tomu se navíc přidává příliv zboží pro předvánoční trh. Mnoho společností se v posledních týdnech snaží doplnit si zásoby ještě před koncem přechodného období před tvrdým Brexitem. Skladiště v přístavech současně ucpaly tisíce kontejnerů se zdravotnickými ochrannými prostředky. Mnoho lodí muselo být odkloněno do Rotterdamu, Antverp a Zeebrugge, protože kontejnery již nemohly být vyloženy v nejdůležitějším britském kontejnerovém přístavu Felixstowe.
 
Britský premiér Boris Johnson ve středu odcestoval do Bruselu za šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou aby navázal na zablokovaná jednání o dohodě o obchodu Velké Británie s EU. EU ovšem stanovila jako definitivně rozhodující den pro dosažení dohody už tuto neděli, tedy 13. prosinec. Pokud se nepodaří uzavřít dohodu před 31. prosincem, je zde riziko masivního zpoždění obchodu se zbožím přes kanál La Manche, a tím další potíže pro výrobce automobilů i další společnosti, které se spoléhají na dodávky just-in-time.
 
Honda ve Swindonu v roce 2019 vyrobila 110 000 vozů a plánuje definitivní ukončení výroby ve Velké Británii v průběhu roku 2021.