matoucí informace o velkém suv škoda | Aktuality | autoweek.cz

Matoucí informace o velkém SUV Škoda

Matoucí informace o velkém SUV Škoda

21.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Že Škoda připravuje velké SUV, není žádným tajemstvím. Jeho pravděpodobným základem by měl být koncept Volkswagen CrossBlue Coupé. Anglický Autocar tyto známé skutečnosti doplnil na základě rozhovorů se zástupci značky. Výsledné informace jsou poněkud nedůvěryhodné.

Šéf Škody Winfried Vahland už před několika lety prohlásil, že se velké SUV se značkou Škoda objeví, až bude prodáno 100 000 kusů modelu Yeti. Jenže to se stalo už v polovině roku 2011. Nyní na základě rozhovoru s Vahlandem Autocar uvedl, že Škoda připravuje velké SUV dlouhé 4,6 m v pěti- nebo sedmimístné konfiguraci navržené na bázi konceptu Volkswagen CrossBlue Coupé. Tento vůz by měl být konkurencí pro Hyundai Santa Fe a Kiu Sorento. Do výroby má přijít v roce 2016.

Jenže na tom nesedí hned několik věcí. Pětimístný koncept CrossBlue Coupé je totiž dlouhý 4890 mm, tedy podobně jako Volkswagen Touareg nebo sedmimístná americká verze Hyundaie Santa Fe (4905 mm). To je podstatně víc, než uváděných 4,6 m - pro porovnání: pětimístná verze Hyundaie Santa Fe je dlouhá 4690 mm. Zvláště pro sedmimístnou variantu je to poněkud málo.

Pro vůz srovnatelný s konceptem CrossBlue Coupé (foto) jsou příliš malé i motory, které údajně Autocaru prozradil technický šéf Škody Frank Welsch - dvoulitrový zážehový čtyřválec a jako základní motor turbodiesel 1,6 l.

Kombinace crossoveru s délkou 4,6 m a uvedenými pohonnými jednotkami tedy naznačuje vůz nižší kategorie, než je koncept CrossBlue Coupé, předváděný s hybridním pohonem a motorem V6.

Základem crossoveru bude nová modulární platforma MQB. Ta umožňuje použití čtyř- i šestiválcových motorů, hybridní pohon stejně jako pohon na CNG. Stejně tak ji lze kombinovat s pohonem předních nebo všech čtyř kol.

Zahájení výroby CrossBlue Coupé se plánuje na rok 2015. Na evropském trhu by tento crossover měl doplnit nabídku Volkswagenu vedle SUV Touareg podobně, jako tomu je u BMW s modely X5 a X6.

Volkswagen plánuje i sériovou výrobu crossoveru vytvořeného na bázi 5 m dlouhého sedmimístného konceptu CrossBlue. Ta se bude vyrábět od roku 2016 v závodě Chattanooga v Tennessee. CrossBlue by měl být největším vozem postaveným na bázi platformy MQB.