průšvih gm stále větší | Aktuality | autoweek.cz

Průšvih GM stále větší

Průšvih GM stále větší

29.03.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

GM rozšířilo svolávací akci kvůli problémům se spínacími skříňkami zapalování o další téměř milion vozidel. Navíc vydalo svým prodejcům v USA pokyn zastavit prodej nejoblíbenější verzi svého nejprodávanějšího osobního vozu Chevrolet Cruze. 

General Motors od února v USA řeší obrovskou svolávací akci 1,6 milionu vozidel vyrobených v letech 2004 až 2007. Důvodem je, že při 34 nehodách, při nichž přišlo o život 12 lidí, došlo k samovolnému vypnutí zapalování, což ve svém důsledku znamenalo, že nedošlo k iniciování nafouknutí airbagů.

 

Další milion aut do servisů

General Motors v souvislosti s problémy se samovolným vypnutím zapalování rozšiřuje svolávací akci o dalších 971 000 vozidel vyrobených v letech 2008 až 2011, byť zřejmě jen 5000 z nich má potenciálně rizikovou spínací skříňku.

Do svolávací akce byly nově zařazeny i vozy modelových let 2008 až 2011 Chevrolet Cobalt, Chevrolet HHR, Pontiac Solstice, Pontiac G5 a Saturn Sky. Až dosud byly do servisů povolávány jen vozy modelového roku 2007 a starší. U nových vozů ale je riziko, že při jejich opravách byly použity starší díly.

"Nehodláme dělat žádné kompromisy v souvislosti s bezpečností. Snažit se najít několik tisíc potenciálně rizikových spínacích skříněk mezi více než dvěma miliony vozidel rozptýlených mezi tisíci prodejců a servisů by bylo nepraktické. V zájmu bezpečnosti svoláme i zbývající modelové roky," uvedla šéfka GM Mary Barraová.

Znamená to, že GM svolává celkem 2,59 milionu vozidel.

 

GM v USA zastavilo prodej některých Chevroletů Cruze

Aby toho nebylo dost, GM v pátek vyzvalo e-mailem své severoamerické prodejce, aby okamžitě zastavili prodej sedanů Chevrolet Cruze modelových roků 2013 a 2014 s motorem 1,4 turbo. Jedná se o třetinu vozů Cruze, které mají prodejci k dispozici, ovšem tato verze představuje téměř 60 % všech v USA dodaných vozů Cruze.

Cruze byl vloni nejen nejprodávanějším modelem značky Chevrolet, ale s dodávkami 248 224 kusů také šlo o vůbec nejprodávanější osobní automobil z americké produkce na trhu USA.

GM zatím neuvedlo důvod, proč k tomuto kroku přistoupilo, což je velmi neobvyklé.

Cruze je nástupcem Chevroletu Cobalt, který je nejrozšířenějším modelem právě probíhající svolávací akce kvůli spínacím skříňkám.