tesla začne vyrábět model s | Aktuality | autoweek.cz

Tesla začne vyrábět Model S

Tesla začne vyrábět Model S

16.04.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tesla Motors odstartovala novodobou éru elektromobility svým Roadsterem. Nyní se sedanem Model S hodlá učinit další radikální krok k proměně vkusu kupujících luxusních aut.

Tesla Motors se svým Roadsterem, vycházejícím z konceptu Lotus s elektrickým pohonem Zytek, dokázala oslovit mnoho mladých bohatých kupujících především z místa, kde se tato značka zrodila, tedy kalifornského počítačového ráje v Sillicon Valley. Nyní uvádí do prodeje první vůz vlastní konstrukce - sedan střední třídy Model S. To, jak se mu bude na trhu dařit, v mnohém napoví, zda skutečně elektromobily dokáží najít kupující ve velkém.

Výroba pětidveřového sedanu Model S by v kalifornské továrně Fremont měla začít tak, aby bylo možné první prodané vozy dodat do konce července. Továrnu Tesla Motors v roce 2010 koupila za 42 milionů USD od GM a dalších 17 milionů vynaložila na její vybavení včetně lisů a nábytku z Ikea. Celý projekt Modle S umožnila bezúročná půjčka od ministerstva dopravy USA ve výši 465 milionů USD. Tesla má z této půjčky stále ještě k dispozici 189 milionů USD. V továrně má do konce letošního roku pracovat 1500 lidí. Tesla hodlá v letošním roce ztrojnásobit svůj prodej prvními dodávkami 5000 sedanů Model S a v roce 2013 chce dosáhnout plánované produkce 20 000 vozů. Toto množství by se mělo zdvojnásobit po zahájení výroby dalšího Modelu X, což bude kompaktní hatchback.

Elegantní komfortní sedan Model S umožňuje dojezd až 260 km, ale v nabídce je (za 20 000 USD) i verze Signature s dojezdem zvětšeným až na 480 km. Dobití akumulátoru ze zásuvky 240 V trvá 2,6 hodiny (resp. 5 hodin u verze Signature s větší kapacitou akumulátoru). Vzadu uložený vodou chlazený stejnosměrný elektromotor s výkonem 225 kW umožňuje dosažení rychlosti až 210 km/h.

V interiéru zaujme obří 17" HD informační displej. Tesla s tímto modelem chce konkurovat BMW řady 5 či Porsche Panamera. V základní verzi se v USA nabízí za 57 400 USD plus 1950 USD za dovoz, ale na jeho pořízení je možné získat federální dotaci 7500 USD a některé státy k tomu přidávají dalších 2500 USD. Model S se tedy dá pořídit za 49 350 USD (930 000 Kč).

Investice do společnosti Tesla Motors se ukazují jako vysoce výnosné. Společnost Abu Dhabi National Energy (TAQA) totiž nedávno prodala 7 % svého podílu ve výrobci elektromobilů ze Sillicon Valley 113 milionů dolarů. Akcie Tesla Motors během letošního roku získaly na ceně o 16 % a za posledních 12 měsíců o 25 %, takže už mají dvojnásobnou hodnotu než v roce 2010. Vládou kontrolovaná TAQA akcie Tesla Motors získala v roce 2010 převodem z jiné vládní organizace ADWEA. Nyní je prodává proto, že nezapadají do jejího hlavního předmětu činnosti. Získané prostředky hodlá investovat do hledání možností produkce energie v regionu MENA, tedy na Blízkém východě a Severu Afriky.

Tesla Motors založil Elon Musk s několika společníky v roce 2003 v kalifornském Palo Alto. V roce 2008 začala Tesla prodávat vůz Roadster. Roadster je v prodeji ve 32 zemích. Za čtyři roky se jej po celém světě prodalo 2100 kusů za cenu 109 000 USD. Vedení Tesla Motors je přesvědčeno, že díky jeho prodeji sedanu Model S se automobilka v roce 20123 stane ziskovou. Významnými akcionáři Tesla Motors jsou automobilky Daimler a Toyota. Emirát Abu Dhabí je prostřednictvím státem vlastněné společnosti Aabar Investmensts rovněž největším akcionářem Daimleru.

  • Tesla začne vyrábět Model S
  • Tesla začne vyrábět Model S
  • Tesla začne vyrábět Model S
  • Tesla začne vyrábět Model S
  • Tesla začne vyrábět Model S
  • Tesla začne vyrábět Model S
  • Tesla začne vyrábět Model S
  • Tesla začne vyrábět Model S