gm je už zase největší | Aktuality | autoweek.cz

GM je už zase největší

GM je už zase největší

06.08.2011 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Podle nejnověji dostupných údajů General Motors v prvním pololetí opět předstihlo Toyotu na místě největšího výrobce aut na světě. Toyota Motor ztratila první pozici v důsledku výpadků výroby zaviněných katastrofálním březnovým zemětřesením.

Koncern General Motors ohlásil, že prodej jeho nových aut letos v prvních šesti měsících vzrostl o 8,9 % na 4,536 milionu vozů.

Na druhé místo postoupil Volkswagen s dodávkami 4,13 milionu vozů, tedy o velmi působivých 15,8 % více než před rokem. Až na třetí příčku klesla Toyota Motor s poklesem dodávek o 22,5 % v porovnání s loňským prvním pololetí. To znamená prodej 3,37 milionu vozů značek Toyota, Lexus, Scion a vozidel společností Daihatsu Motor a Hino Motors patřících Toyotě. Vedení Toyoty opakovaně uvádí, že se výroba vrátí k plné výkonnosti během září. Jenže i když se pak výroba rozeběhne naplno, bude to trvat ještě nějaký čas, než budou mít prodejci všude na světě dostatek vozů aby uspokojili poptávku kupujících. Znamená to, že prodejní čísla Toyoty se k normálu vrátí ještě o několik měsíců později. Je proto nepravděpodobné, že by ještě v letošním roce dokázala znovu předstihnout alespoň Volkswagen.