v anketě autobest 2014 zvítězil hyundai i10 | Aktuality | autoweek.cz

V anketě AutoBest 2014 zvítězil Hyundai i10

V anketě AutoBest 2014 zvítězil Hyundai i10

16.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ocenění CompanyBest 2013 putuje německé společnosti VDA.

Držitelem ocenění AutoBest 2014 byl zvolen Hyundai i10. Vítěz s celkovým počtem 854 bodů předstihl Peugeot 2008 o pouhé 4 body, což je nejtěsnější rozdíl v historii ankety AutoBest.

„Je to poprvé, kdy jsme svědky tak neuvěřitelně těsného souboje mezi dvěma finalisty. Třebaže se jedná o dva odlišné koncepty, jak Hyundai i10 tak Peugeot 2008 přišly se spoustou parametrů podstatných pro koncového spotřebitele. Pro členy poroty byl výběr z těchto dvou vozů velmi obtížným úkolem. Model i10 nakonec s minimálním rozdílem bodů zvítězil. Celý tým inženýrů, konstruktérů z automobilky Hyundai a skvělých lidí z továrny ASSAN v Turecku, kteří automobil s velkou pýchou a péčí vyrábějí, si toto úžasné vítězství zaslouží. Nyní o sobě mohou prohlásit, že vyrábějí Nejlepší automobil ke koupi v Evropě pro rok 2014. Tým Peugeotu si rovněž zaslouží naši gratulaci za vynikající výsledek, jež u modelu 2008 odvedli,“ poznamenal prezident poroty AutoBest Ilja Seliktar.

Na třetím místě se umístil Nissan Note s celkovým počtem 726 bodů. Na dalším místě se s 694 body skončil Chevrolet Trax a pětici finalistů ankety AutoBest 2014 uzavřel vůz Mitsubishi Space Star se 476 body.

„Tento ročník ankety AutoBest provázely pravděpodobně největší polemiky. Při testovací jízdě s pěti finalisty ve zkušebním areálu NAVAK Center v Bělehradu jsme zjistili, jak malé rozdíly mezi všemi finalisty jsou. Už dostat se mezi pět finalistů má proto obrovský význam, neboť je nutné nabídnout velmi přesvědčivé parametry,“ dodal Seliktar.

Podrobné výsledky najdete v článku Konečné umístění (Final Ranking) na www.autobest.org. Vozy Hyundai i10 i Peugeot 2008 se shodně u šesti porotců umístily na nejvyšší příčce a u dvou se oprvní místo podělily. Jednou se nejvýš umístil Chevrolet Trax.

 

Ocenění společnost roku CompanyBest 2013 získává německá asociace pro automobilový průmysl VDA. „Je to pro nás premiéra, která je v souladu s naší novou strategií přístupu. Dříve jsme ocenění CompanyBest udělovali automobilkám za vynikající výsledky. Nyní se členové poroty AutoBest rozhodli ocenit VDA, velkou organizaci, od které se máme co učit. VDA se pod vedením pana Matthiase Wissmanna podařilo pomoci celému německému automobilovému průmyslu uspět nejen v Německu, ale také v zahraničí. Je to nejúspěšnější organizace v rámci průmyslu, kterou dnes máme,“ řekl Dan Vardie, předseda organizace AutoBest.

Ocenění SafetyBest 2013 bylo uděleno Nissanu za systém Nissan Safety Shield zavedený u nového modelu Note. Je to poprvé, kdy se tak vyspělý systém zajišťující bezpečnost používá u malého automobilu a jedná se významný krok pro bezpečnost v automobilech tohoto segmentu.

Ocenění TechnoBest 2013 získává Porsche za vynikající aktivní řízení zadní kol (Active Rear Wheel Steering), jež bylo poprvé zavedeno u Porsche 911 Turbo. Nový systém, vyvinutý ve spolupráci s ZF, umožňuje hbitější a přímější ovladatelnost, pohodlnou a snadnou jízdu při každodenním používání, snazší způsob jak automobil dostat do limitních podmínek a zvýšit možnosti ovladatelnosti na závodní trati, optimální ovladatelnost při rychlém průjezdu zatáčkami, lepší stabilitu jízdy a jistotu včetně výraznějšího tlumení a omezeného bočního prokluzu.

Nositelem ocenění SportBest 2013 je Team Ukraine Racing s vozy Ferrari. Ukrajinskému týmu se podařilo dosáhnout první místa ve Ferrari Challenge Europe a také v GT Sprint International Series. Mezi jezdci si tým zajistil první místo ve Ferrari Challenge Europe, Trofeo Pirelli. „Věnujeme velkou pozornost výkonům, které týmy a lidé z regionu AutoBest dosáhli v motoristickém sportu. Tentokrát nás zaujal ukrajinský závodní tým s vozy Ferrari. Je další ukázkou toho, že výkonnost v motoristickém sportu se může dostavit pouze při naprostém odhodlání, což nám celý tým předvedl,“ řekl Ilja Seliktar.

Ocenění EcoBest (Fiat CNG program), ManBest (Dr. Ralf Speth, JLR), SmartBest (Chevrolet MyLink) a přínos pro design DesignBest (Ian Callum, Jaguar) již byla oznámena hned po frankfurtském autosalonu.

 

Při výběru vítězného automobilu ankety AutoBest porota zvažuje 13 kritérií, kdy každému z nich přísluší určitý počet bodů, jenž odráží jeho různou důležitost při závěrečném hlasování o každém automobilu. Nejdůležitější je cena, reprezentovaná 50 z celkového počtu 240 dostupných bodů, které se rozdělí mezi finalisty. Každé z praktických kritérií, jako jsou distribuční síť, dostupnost servisu a náhradních dílů, spotřeba paliva a všestrannost, je hodnocena 20 body. Pečlivě se prověřují i další kritéria, jako jsou nové technologie, ovladatelnost, dynamika, ohleduplnost vůči životnímu prostředí. Každé z nich má určitý počet dostupných bodů. Pro klienty z celé Evropy je stále více důležitý i design interiéru a exteriéru, jenž je hodnocen maximálně 40 body.

12. ročník slavnostního vyhlášení výsledků ankety se uskuteční na začátku příštího roku ve Varšavě. Mezinárodní porota AutoBest každý rok vyhlašuje vítěze v jiné zemi. Loni se slavnostní vyhlášení konalo v Aténách.

Členové poroty AutoBest děkují čtenářům z regionu za podporu projektu a zástupcům PR z automobilového průmyslu za poskytnutí veškeré pomoci při organizování setkání a testovacích jízd s novými výrobky.

 

Organizace AutoBest je jedinou mezinárodní nezávislou porotou, která se zaměřuje na volbu vozu představujícího nejlepší koupi pro hlavní skupinu zákazníků. Letos členové poroty AutoBest pocházejí z patnácti zemí v regionu a zastupují potenciální trh s více než 300 miliony obyvatel. Každý ze členů poroty je vynikajícím a ve své zemi renomovaným motoristickým novinářem. AutoBest je druhou největší nezávislou motoristickou porotou v Evropě. 

  • V anketě AutoBest 2014 zvítězil Hyundai i10
  • V anketě AutoBest 2014 zvítězil Hyundai i10
  • V anketě AutoBest 2014 zvítězil Hyundai i10
  • V anketě AutoBest 2014 zvítězil Hyundai i10
  • V anketě AutoBest 2014 zvítězil Hyundai i10
  • V anketě AutoBest 2014 zvítězil Hyundai i10
  • V anketě AutoBest 2014 zvítězil Hyundai i10