bude to nový model t nebo edsel? | Aktuality | autoweek.cz

Bude to nový Model T nebo Edsel?

Bude to nový Model T nebo Edsel?

19.11.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Mustang Mach-E je prvním vozidlem založeným na nové architektuře značky Ford pro elektromobily vyvinuté v rámci plánu investic 11 miliard dolarů do vývoje 40 nových plně elektricky poháněných a hybridních modelů do roku 2022.
Ford v Los Angeles předvedl dlouho očekávaný plně elektricky poháněný Mustang Mach-E. Mach-E je první Mustang se čtyřdveřovou karoserií, první Mustang v podobě SUV a první Mustang s pohonem všech kol. Navíc je to první Mustang vyráběný na jih od hranic USA v Mexiku, v montážním závodě Cuautitlan, kde se dříve vyráběl sedan Fiesta.
 
„Na vůbec prvním autosalonu v Detroitu Henry Ford řekl, že pracuje na něčem, co by svět zasáhlo jako úder blesku. Byl to model T. Dnes Ford Motor Company s hrdostí představila automobil, který znovu zasáhne svět jako úder blesku - nový, plně elektricky poháněný Mustang Mach-E. Je rychlý. Je zábavný. Ztělesňuje svobodu. Je tu pro novou generaci řidičů Mustangu,“ uvedl nejvyšší představitel automobilky Bill Ford.
 
Mach-E je stěžejním modelem s nímž Ford znovuobnovuje snahu o výrobu čistě elektricky poháněných vozidel téměř o deset let poté, co automobilka nabídla plně elektrickou verzi modelu Focus. Mach-E, který se bude prodávat po celém světě, představuje vrchol investice Fordu v hodnotě 11 miliard USD do elektrifikovaných vozidel do roku 2022. Ford slibuje, že během tohoto období představí 40 modelů včetně 16 vozidel s plně elektrickým pohonem a akumulátory. Kromě Mustangu Mach-E plánuje Ford mj. také elektrický pick-up F-150.
 
Zatímco tradiční sportovní nadšenci jsou pohoršeni použitím jména Mustang pro automobil úplně jiné kategorie, marketingoví odborníci soudí, že výhody zde převažují nad riziky. „Ford slibuje přesvědčivý výkon a atraktivní styl, kterým vzdává hold značce Mustang. Pokud to bude platit, pak propůjčení nejznámějšího jména v nabídce Fordu pro jeho nové elektrické SUV nezpůsobí žádné škody a může skutečně přispět k povědomí o tomto automobilu a pomoci jeho prodeji,“ uvedl výkonný vydavatel Kelley Blue Book a Autotrader Karl Brauer.
 
Ford chtěl jménem Mustang přilákat k novince pozornost a to se mu rozhodně podařilo. Tím ale provokuje kritiky - pokud by to auto bylo opravdu tak dobré, tak by nepotřebovalo pomoc od jména Mustang, navíc ve spojení se sportovní legendou Mach. Zvláště když Ford tento crossover označuje jako SUV, čímž rozhodně není.
 
Analytici uvádějí, že by Mach-E by mohl katapultovat Ford mezi vedoucí výrobce elektromobilů, ovšem varují, že jeho design také přináší určité riziko. „Pokud bude toto vozidlo vynikající a zákazníky dobře přijaté, dosáhne Ford velké vítězství. Pokud k tomu ale nedojde, Ford může mít v rukou další Edsel,“ uvádí výkonný redaktor Kelley Blue Book Michael Harley s odvoláním na jeden z největších propadáků v dějinách automobilového průmyslu.
 

Mach-E nabídne nejvyšší výkon pohonné jednotky 248 kW (337 kW), ve verzi Mach-E GT to bude 342 kW (465 k). Mach-E s pohonem zadních kol je prvním sériovým vozem, který byl vyladěn týmem Ford Performance s využitím závodního simulátoru Ford v Severní Karolíně. K dispozici bude i ve verzi Mach-E 4 také s pohonem všech kol.
 
Mach-E bude mít akumulátory o kapacitě 75,7 kWh, ve verzi s prodlouženým dojezdem 98,8 kWh. Podle verze se očekává, že Mach-E dosáhne dojezd mezi 340 a 480 km. Ve výbavě s prodlužovačem dojezdu ve formě spalovacího motoru je cílem dosažení hranice 600 km (podle WLTP).
 
Moderní interiér je vybaven svislým 15,5“ centrálním displejem, zatímco přístrojový panel tvoří 10,2“ displej. V Mach-E debutuje příští generace informačního systému SYNC společnosti Ford. Zavazadlový prostor slibuje objem 402 l, po sklopení zadních sedadel až 1420 l.
 
Vedení společnosti Ford při představení vozu uvedlo, že se bude v USA prodávat se základní cenou mezi 40 000 a 50 000 USD. Zákazníci z USA budou mít přístup k federální daňové úlevě ve výši 7500 USD, což jeho cenu sníží. Mach-E dorazí k prodejcům počátkem roku 2020, vrcholná verze GT přijde na jaře 2021. Po představení vozu Mustang Mach-E Ford otevřel možnost online rezervace na webových stránkách společnosti. Vyžaduje k tomu vratnou zálohu ve výši 500 USD.
  • Bude to nový Model T nebo Edsel?
  • Bude to nový Model T nebo Edsel?
  • Bude to nový Model T nebo Edsel?
  • Bude to nový Model T nebo Edsel?
  • Bude to nový Model T nebo Edsel?